Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelenskyj nemá mít přednost, kritizovalo Rusko v OSN. Dočkalo se výsměchu

Svět

  11:38
Albánský premiér Edi Rama se vysmál ruskému velvyslanci v OSN Vasilijovi Něbenzjovi, když ten se snažil zablokovat projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na zasedání rady bezpečnosti OSN. Řekl, že na půdě OSN se neodehrává speciální operace a že pokud Rusko nechce, aby Zelenskyj tam mluvil, tak má ukončit válku.

Něbenzja si stěžoval, že Zelenskyj bude mluvit hned po generálním tajemníkovi OSN António Guterresovi, ač Ukrajina na rozdíl od Ruska není stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Rama, který předsedá Radě bezpečnosti OSN, ruského zástupce ubezpečil, že postupuje podle pravidel. Podle něj pořadí projevů bylo stanoveno už před dlouhou dobou a nikdo proti nim nepodal námitky.

„Chci ujistit naše ruské kolegy a každého zde, že to není speciální operace albánského předsednictví,“ prohlásil Rama s jasnou narážkou na ruský termín pro válku na Ukrajině. Tu Moskva právě nazývá „speciální vojenskou operací“.

Ruský velvyslanec odvětil, že Albánie postavila své „politické a ideologické“ představy nad své povinnosti předsedající země Rady bezpečnosti. „Musím říct, že všechny ty přednášky o porušování pravidel v této budově jsou docela působivá podívaná,“ odvětil albánský premiér.

„Pokud opakovaně říkáte, že porušení se týká toho, že prezident Zelenskyj mluví před členy rady, tak na to existuje řešení. Pokud souhlasíte, zastavte válku a prezident Zelenskyj nedostane slovo“ dodal.

Něbenzja též Ramu oslovoval jako albánského premiéra a člena NATO namísto jako předsedu Rady bezpečnosti. Bývalý basketbalista jej varoval, ať „neprovokuje“.

„Ukázal jste světu, jak správně zacházet s Ruskem, jeho lžemi a pokrytectvím. Děkuji vám, že řídíte předsednictví tak zásadovým způsobem,“ poděkoval albánskému předsedovi vlády Zelenskyj.

Ve svém projevu se Zelenskyj vyjádřil ke skutečnosti, že rezoluce Rady bezpečnosti může vetovat kterýkoliv z pěti jejích stálých členů, tedy i Rusko. Nástroj veta tak podle Zelenského vede radu do patových situací. Ukrajinský prezident proto navrhl, aby bylo možné veto stálého člena RB OSN přehlasovat dvoutřetinovou „globální kvalifikovanou většinou“ Valného shromáždění OSN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!