Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Aleppo je celé pod kontrolou vlády. Převaha povstalců je u konce

Svět

  19:44
ALEPPO - Druhé největší syrské město Aleppo je opět celé pod kontrolou vlády, oznámila ve čtvrtek syrská armáda. Byla tak ukončena čtyři roky trvající nadvláda povstalců nad některými částmi města. Z obléhaných oblastí také odjely poslední konvoje s rebely i civilisty.

Vojenské letouny podnikly v oblasti Aleppa vůbec nejintenzivnější nálety za poslední měsíce foto: Reuters

Jde o největší vítězství syrské armády nad povstalci od začátku války v roce 2011, poznamenala agentura AFP.

Východní Aleppo bylo poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu. Povstalci východní část města obsadili v roce 2012. I Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) během čtvrtka hovořil o tom, že evakuace z města by mohla skončit během několika hodin. Podle zdrojů OSN v noci a brzy ráno z poslední povstalecké enklávy odjelo na 300 soukromých automobilů. Večer pak oblast opustily poslední vozy s rebely a civilisty.

Armáda ve svém prohlášení odvysílaném v syrské televizi oznámila, že v Aleppu znovuobnovila „bezpečnost“. „Díky krvi našich mučedníků a obětem z řad našich statečných ozbrojených složek a jejich spojenců... může velení armády oznámit návrat bezpečnosti do Aleppa, které se zbavilo terorismu a teroristů,“ uvedla armáda.

Páteční snímek z evakuace Aleppa
Lidé evakuovaní v Aleppu.

Podle mluvčí MVČK Kristy Armstrongové bylo z města za týden evakuováno kolem 34 tisíc lidí. Evakuace začala před týdnem. Východní Aleppo bylo poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu, povstalci východní část města obsadili v roce 2012. Nyní byli stejně jako evakuovaní civilisté odváženi hlavně do oblastí, které jsou v rukou opozice a také radikálních skupin.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve čtvrtek uvedl, že je třeba vyhnout se v Sýrii dalším těžkým bitvám, jako byla ta o Aleppo. Hrozí to podle něj v Idlibu. Mnoho bojovníků i civilistů odchází právě do Idlibu, „který se může stát příštím Aleppem,“ řekl de Mistura. „Teď je čas obnovit politický proces a využít obnovené jednoty v Radě bezpečnosti,“ řekl také. Rada tento týden odhlasovala rezoluci povolující vyslat další pozorovatele OSN k monitorování evakuace Aleppa.

Rusko chce svolat mírové rozhovory o Sýrii do Kazachstánu. De Mistura v tom nevidí problém a řekl, že nejde „o soutěž, ale o doplnění a podporu přípravy dalšího kola jednání, které OSN připravuje na 8. únor“. OSN v minulosti uspořádala několik kol rozhovorů o Sýrii, ale dohoda na nich uzavřena nebyla.

K dobytí Aleppa pomohla syrskému režimu ruská armáda, která je v Sýrii od loňského září. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek řekl, že při ruském bombardování bylo v Sýrii „zlikvidováno“ 35 000 bojovníků. „Od zahájení aktivit ruské letectvo podniklo 17 800 operací, zasáhlo v 71 000 případech infrastrukturu teroristů, zlikvidovalo 725 výcvikových táborů, 405 výroben výbušnin, 1500 kusů vojenského zařízení, 35 000 bojovníků a mezi nimi 204 velitelů,“ řekl Šojgu.

Autor: