Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko stojí za smrtí agenta Litviněnka, rozhodl soud ve Štrasburku. Ten byl otráven radioaktivním poloniem 210

Svět

  12:16aktualizováno  13:57
Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho britském exilu v roce 2006. Ve svém úterním verdiktu to uvedl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Někdejší agent ruské tajné služby FSB byl otráven radioaktivním poloniem a ještě před svou smrtí z otravy obvinil prezidenta Vladimira Putina. Moskva označila verdikt za neopodstatněný.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí. foto: Wikimedia

„Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka ve Spojeném království,“ uvedl štrasburský soud v prohlášení k rozsudku.

Třiačtyřicetiletý Litviněnko ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu Putina. Také podle britského vyšetřování z roku 2016 Putin pravděpodobně schválil operaci tajných služeb s cílem zavraždit bývalého ruského agenta. Rusko vždy jakýkoli podíl na této smrti popíralo.

Litviněnko uprchl do Británie šest let před otravou, kterou si přivodil vypitím čaje otráveného poloniem v londýnském hotelu Millennium. 

Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že čin provedli bývalý tělesný strážce pracující pro sovětskou tajnou policii KGB Andrej Lugovoj a další ruský agent Dmitrij Kovtun, které však Rusko odmítlo vydat.

Operaci podle Britů pravděpodobně řídila FSB, která je hlavní nástupnickou tajnou službou po sovětské tajné policii KGB.

Expert, který zkoumal vraždu agenta Litviněnka, se ubodal kuchyňským nožem

„Soud konkrétně shledal, že šlo o jasný případ, kdy pan Lugovoj a pan Kovtun při otravě pana Litviněnka jednali jako agenti ruského státu,“ uvedl v úterý evropský soud, jenž zároveň rozhodl, že Moskva musí vdově po Litviněnkovi vyplatit odškodné přes 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) za „nemajetkovou újmu“. 

25. srpna 2020

Nepodložené, vzkázala Moskva

„Evropský soud pro lidská práva má jen stěží nějakou pravomoc nebo technologickou kapacitu disponovat informacemi o této záležitosti,“ reagoval v úterý mluvčí Kremlu Dmitrj Peskov. 

„Stále nejsou k dispozici výsledky vyšetřování, takže taková obvinění jsou přinejmenším nepodložená. Nejsme připraveni naslouchat takovým rozhodnutím,“ dodal.

Lugovoj, jenž byl v roce 2007 zvolen poslancem ruského parlamentu, označil verdikt za politicky motivovaný. „Myslím, že je to nesmírně idiotské a poškozuje to pověst Evropského soudu pro lidská práva,“ řekl Lugovoj.

KOMENTÁŘ: Litviněnko musel zemřít, aby neprozradil praktiky Kremlu

Litviněnko pracoval jako agent nejdříve pro SSSR a poté pro Rusko, později začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. 

V roce 2001 získal v Británii politický azyl, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Kauza Litviněnko znovu ožila po útoku nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém městě Salisbury v březnu 2018.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat