Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Konečně našli Navalného. Vězní ho v „brutální“ kolonii v arktické části Sibiře

Vězněný předák ruské opozice Alexej Navalnyj hovoří k moskevskému soudu přímo z káznice. (18. října 2022) foto: ČTK

Ruský opoziční předák a kritik kremelského režimu Alexej Navalnyj se nachází ve vězeňské kolonii v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři. Jeho právník se s ním měl možnost vidět, oznámila podle agentury Reuters Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Spolupracovníci o něm neměli zprávy od začátku prosince.
  15:38aktualizováno  22:05

Mluvčí v pondělí potvrdila neurčitou zprávu ruské vězeňské služby (FSIN) z 15. prosince, podle které byl Navalnyj převezen z věznice IK-6 s přísným režimem ve Vladimirské oblasti asi 200 kilometrů východně od Moskvy do „jiné části Ruska“. Město Charp, v jehož trestanecké kolonii se Navalnyj podle Jarmyšové nyní nachází, je vzdálené asi 2000 kilometrů od Moskvy. Leží za polárním kruhem.

Vězeňská kolonie se podle Reuters řadí do skupiny zařízení se „speciálním režimem“, té nejpřísnější v ruském vězeňském systému. Teploty v oblasti v příštím týdnu podle předpovědi klesnou k minus 28 stupňům Celsia. „Tohle vězení bude mnohem horší než to, ve kterém byl doteď. Snaží se udělat jeho život co nejméně snesitelným,“ řekla novinářům přes videohovor Jarmyšová.

Zprávu o tom, že je jasné, kde se Navalnyj nachází, uvítalo americké ministerstvo zahraničí. Spojené státy však podle prohlášení mají nadále „hluboké obavy“ o jeho životní podmínky.

Za důvod Navalného zmizení považovali jeho spolupracovníci blížící se prezidentské volby v Rusku, v nichž se současná hlava státu Vladimir Putin bude ucházet o znovuzvolení. „Kreml nechtěl, aby Alexej v této době vydával nějaká prohlášení. Proto jsem si jistá, že Putin dal příkaz, aby byl Alexej někam převezen,“ řekla minulý týden Jarmyšová. Prezidentské volby se budou v Rusku konat 15. až 17. března příštího roku. Kvůli silné represi politických oponentů a masivnímu dohledu nad politickým systémem v Rusku má Putin znovuzvolení téměř jisté.

„Velké díky všem našim podporovatelům, aktivistům, novinářům a médiím, kterým není lhostejný Alexejův osud a kteří o situaci stále píší,“ vzkázal ředitel Fondu boje proti korupci a opozičníkův spolupracovník Ivan Ždanov. Podmínky v táboře, kam byl Navalnyj převezen, jsou podle Ždanova „brutální“.

Do věznice IK-6 ve Vladimirské oblasti přesunuli sedmačtyřicetiletého Navalného loni v červnu. Opozičník si opakovaně stěžoval na časté pobyty na samotce za banální přestupky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Známý kritik Kremlu, který byl v roce 2020 otráven nervově paralytickým jedem ze skupiny látek novičok, je za mřížemi už třetím rokem. Ruské soudy mu uložily několik trestů, mimo jiné za extremismus. Navalnyj veškerá obvinění odmítá. Odpůrci Kremlu se domnívají, že uvržením opozičníka do vězení se režim v Moskvě snaží zbavit nepohodlného kritika.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!