Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Nikdy nezapomeneme.“ Král k výročí smrti Alžběty II. zveřejnil vzácný portrét

Svět

  12:06aktualizováno  16:33
Přesně rok po smrti britské královny Alžběty II. její syn a nástupce na trůnu Karel III. v pátek zveřejnil její portrét a poděkoval lidu za podporu, kterou jeho choti Camille i jemu po celý rok vyjadřoval. Portrét panovnice v černém plášti a s tiárou s diamanty ve vlasech vznikl v roce 1968, autorem je Cecil Beaton. Britové přinášejí ke královským sídlům květiny a vzkazy.

Výročí úmrtí panovnice si královská rodina připomněla na soukromých pietních akcích.

„U příležitosti prvního výročí úmrtí Jejího Veličenstva a mého nástupu na trůn si s velkou láskou připomínáme její dlouhý život, oddanou službu a vše, co pro mnohé z nás znamenala,“ uvedl britský král v prohlášení.

Portrét Alžběty II. z 16. října 1968, který vydal král Karel III. u příležitosti ročního výročí jejího úmrtí (8. září 2023)

„Jsem také hluboce vděčný za lásku a podporu, které se mé ženě a mně dostalo během tohoto roku, kdy jsme se snažili být vám všem co nejvíce prospěšní,“ dodal. Prohlášení podepsal „Charles R.“, kde R je zkratka pro rex, král v latině.

Jak se Británie loučila s Alžbětou II.

Karel a Camilla tráví léto ve Skotsku v sídle Balmoral, kam královna jezdívala na letní dovolenou a kde také zemřela. Královský pár se dnes pomodlil v nedalekém kostele Crathie Kirk.

Princ William s manželkou Kate se zúčastnili soukromé bohoslužby v katedrále ve městě St Davids ve Walesu. „Všem nám chybíš,“ uvedli na adresu královny na sociálních médiích. Williamův mladší bratr Harry, který je v Británii na návštěvě ze svého domova v Kalifornii, podle médií zavítal na hrad Windsor, kde je královna pohřbena.

Londýnem na počest Alžběty zněly salvy z děl v Hyde Parku a v Toweru, na menší vojenské pocty došlo i v dalších částech země. Britové nosilií k Buckinghamskému paláci či hradi Windsor květiny a vzkazy. „Nikdy nezapomeneme,“ stojí například na jednom z nich.

„S ročním odstupem se jeví služba, kterou Její zesnulé Veličenstvo vykonávalo, ještě větší. Její oddanost národům Spojeného království a Commonwealthu se zdá ještě hlubší. A náš vděk za tak neobyčejný život plný povinností a zasvěcení pouze roste,“ řekl podle agentury Reuters premiér Rishi Sunak.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...