Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Amazonii dál devastují požáry. Brazilský prezident Bolsonaro viní neziskové organizace

Požáry v Amazonii. foto: REUTERS/Bruno Kelly

Sao Paulo - V amazonském deštném pralese zuří požáry. Za letošní rok bylo podle Národního institutu pro vesmírný výzkum (INPE) jen v Brazílii zaznamenáno 72 843 požárů. Brazilský prezident Jair Bolsonaro nyní čelí mezinárodní kritice. Sám za viníka ve středu označil neziskové organizace.
  14:37

Brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro obvinil enviromentální organizace z toho, že úmyslně založily požár v Amazonském pralese. Bolsonaro v současnosti čelí silné mezinárodní kritice kvůli selhání ochrany největšího deštného pralesa na světě.

(Nevládní neziskové organizace) nyní pociťují nedostatek finančních prostředků. Možná tedy nevládní neziskové organizace páchají tyto trestné činy, aby vyvolaly negativní pozornost namířenou proti mně a proti brazilské vládě. Čelíme válce,“ řekl Bolsonaro ve středu na kongresu ocelářského průmyslu v Brazílii, píše CNN.

Na obyvatele amazonského pralesa mělo zaútočit 50 těžce ozbrojených horníků ve vojenských uniformách

V červenci organizace Greenpeace označila Bolsonara a jeho vládu za „hrozbu pro klimatickou rovnováhu“. Také varovala, že v dlouhodobém horizontu bude jeho politika znamenat pro brazilskou ekonomiku „vysoké náklady“.

Požáry v Amazonii.
Doutnající amazonská džungle.

Dým a popel tisíce kilometrů od požáru

Dramatická videa na sociálních sítích ukazují obrovská oblaka dýmu, zdevastované lesy a těla mrtvých zvířat. Místa byla přitom ještě nedávno plná ještě nedávno plná života.

Jeden z uživatelů Twitteru zachytil znečištěnou dešťovou vodu.

Zničí Brazílie plíce planety? Spojenci ‚Tropického Trumpa‘ chtějí rozšiřovat sójové plantáže i pastviny

Díky satelitnímu programu Evropské unie Copernicus lze pozorovat, jak se požár rozšiřuje. Plameny zachvátily území po celé Brazílii až k východnímu pobřeží Atlantiku. Právě v Brazílii leží dvě třetiny amazonského deštného pralesa. Kouř pokryl téměř polovinu země, nyní začíná zasahovat i do sousedících států - Peru, Bolívie a Paraguaye.

Lidé na celém světě na sociálních sítích sdílí hrůzné obrázky z Amazonie. Solidarita přichází i například od fanoušků hudební skupiny BTS, která hraje takzvaný K-pop. Jejich příznivci, nazývající se armádou, se sdružují na Twitteru pod hashtagem #ArmyHelpThePlanet.

Oproti minulému roku vzrostla míra požárů o 80 %, píše CNN. O Amazonii se často hovoří jako o plících planety. Lesy největšího světového deštného pralesa produkují více než 20 % kyslíku v atmosféře. Je domovem bezpočtu druhů rostlin i zvířat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!