Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Američané testují vakcínu proti koronaviru. Její uvedení mezi veřejnost ale potrvá minimálně rok

Výzkum v laboratoři v USA. foto: Reuters

Washington - V Seattlu na severozápadě USA v pondělí dostane první účastník klinických testů experimentální dávku nové vakcíny proti koronaviru. S odkazem na vyjádření nejmenovaného vládního činitele to píše agentura AP. Na vakcíně pracuje americký Národní ústav zdraví (NIH) ve spolupráci se soukromou společností Moderna.
  18:52aktualizováno  19:23

Podle odborníků bude plně ověřená vakcína k dispozici nejdříve za rok až 18 měsíců.

První fáze testování se účastní 45 mladých a zdravých dobrovolníků, kteří dostanou různé množství zkoušené látky. Podle AP neexistuje možnost, že se z očkování koronavirem nakazí, jelikož vakcína samotný virus neobsahuje. Cílem je v tomto stadiu určit, zda nemá látka nějaké znepokojivé vedlejší účinky.

Tým vedený Čechem vyvinul v Americe možný lék na koronavirus. Původně měl být proti ebole

Na vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru pracují po celém světě desítky vědeckých týmů. Podle AP využívají nejnovější technologie, aby zajistily co nejkratší výrobní dobu a vysokou účinnost látek. Kromě očkování s trvalým účinkem hledají rovněž takové vakcíny, jež by pacienty ochránily například jen na několik měsíců, než se podaří vynalézt očkování s dlouhodobějším efektem.

I v případě, že budou první testy úspěšné, bude uvedení vakcíny mezi širokou veřejnost trvat alespoň rok či déle, uvedl šéf oddělení pro infekční nemoci NIH Anthony Fauci. I tak by se jednalo o rekordně rychlé tempo vzhledem k tomu, že se účinek a bezpečnost látky musí ověřit na tisících lidí.

Na nový typ koronaviru a nemoc COVID-19, kterou způsobuje, v současné chvíli neexituje lék. Lékaři v Asii zaznamenali dílčí úspěchy s léky určenými primárně na léčbu viru HIV. Hovoří se rovněž o léku remdesivir, který vyvíjí tým lékařů z kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář. Remdesivir, který měl původně sloužit pro léčbu eboly, již v USA testují na pacientech v Nebrasce.

Autor: