Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Američané volí už v předstihu

Svět

  13:44
PHOENIX - Američané tomu říkají „volit v předstihu“ a letos se klidně může stát, že právě tyto „předčasné“ volby rozhodnou o tom, kdo bude příštím prezidentem. V nebývale hojném počtu k nim totiž míří lidé, kteří už dlouho volit nebyli.

John McCain a Barack Obama foto: ČTK

„Asi bych to nakonec vypustil i letos,“ říká s dobráckým úsměvem pětadvacetiletý José, který přišel volit v doprovodu své o rok mladší přítelkyně. „Vypustil bych to, protože nejsem registrovanej. A příští úterý už na to bude pozdě,“ vysvětluje. Koho bude volit, je nad slunce jasnější – pro dnešek na sebe totiž navlékl tričko se jménem Barack Obama.

Zatímco si povídáme, míříme k jednomu z několika okrsků, které jsou pro voliče otevřeny až do pátku. Je v centru Phoenixu, v jedné z budov patřících městu. Na žádné cedule či ukazatele ale cestou nenarazíme. José má jen přibližnou představu, kde se volí, i on se musí ptát. Nakonec do budovy vstupujeme postranním vchodem, který – jak praví nápis nad ním – využívají zaměstnanci městského soudu, jmenovitě porotci.

„Ti všichni volí Obamu“
V místnosti s několika přepážkami postává pár lidí, vesměs černochů a hispánců. „Vidíš?“ říká José. „Ti všichni budou volit Obamu.“ Na otázku, proč si je tím tak jistý, se jen začne hlasitě smát. Přesto není důvod o jeho slovech pochybovat. Řada lidí, kteří přišli volit v předstihu – a byli ochotni se o svém výběru bavit – skutečně sympatizovala s Obamou. Ostatně voličskou základnu demokratů tvoří od nepaměti hlavně rasové menšiny.

„Vážně nevídaná věc,“ uznale pokyvuje hlavou George, jeden z členů předvolebního štábu republikánského kandidáta Johna McCaina. „Jen tady v Arizoně tak letos odvolí na půl milionu lidí. Já mezi nimi,“ podotýká.

Půl milionu lidí, kteří by jinak k volbám nešli? „Možná že řada z nich doopravdy ne,“ uznává George. Na otázku, zda voliče táhne k předčasnému hlasování i McCain, pokrčí rameny a lakonicky odpovídá: „A proč by ne?“ Na argument, že pro Obamu se vyslovila většina voličů dotázaných v centru města, se jen usměje. „To ještě nic neznamená. Zkuste si zajít k volbám na okrsek někam na předměstí, tam bude situace opačná,“ dodává.

Na mysli má čtvrti s blahobytnými haciendami. Na pečlivě sestřižených trávnících před vjezdem do garáží se to tam modrá cedulemi se jmény McCain, Palinová.

George nicméně připouští, že většina republikánů v předstihu nevolí. Ti opravdu skalní půjdou k volbám až v úterý. „Je to pro ně svým způsobem svátek,“ dodává George.

Vrtkavá přízeň
Buď jak buď, v mnoha státech hlasovalo letos v předstihu rekordní množství lidí. Přesná čísla nejsou k dispozici, o rekordech se však už teď mluví například v Chicagu nebo v New Jersey. A zdá se, že stejně jako v Arizoně hlasují z větší části „nedisciplinovaní“ voliči, kteří jsou zvyklí nechávat všechno na poslední chvíli.

„Přesně to se mi posledně stalo,“ přiznává třicetiletá servírka Virginie. „Nemohla jsem dohledat všechny papíry, tak jsem se na to vykašlala.“ Tentokrát se rozhodla nenechat nic náhodě. „Bydlím sice jinde, ale v předstihu můžu odvolit kdekoliv,“ vysvětluje. „A tady to mám za rohem. Jezdím sem do centra každej den. Stačí, když si na pár minut odběhnu.“

Právě „nedisciplinovaní“ tvoří vrtkavou skupinu voličů, která se v průzkumech předvolebních preferencí staví za demokraty, ale když dojde na lámání chleba, zklamou. Stalo se to před osmi i před čtyřmi lety. Tehdy, podobně jako dnes, vedl v preferencích kandidát demokratů. Z vítězství se ale nakonec radoval republikán. Dnešní prezident George W. Bush.

Výběr zajímavých údajů spojených s
americkou prezidentskou kampaní

Prezidentská kampaň je letos nejdražší a nejdelší v historii USA

- 71 procent Američanů věří podle průzkumu Gallupova ústavu ve vítězství demokratického kandidáta Baracka Obamy, úspěch jeho republikánského konkurenta Johna McCaina předpokládá 23 procent.

- 49 procent lidí ve 22 zemích světa by podle průzkumu pro britskou stanici BBC dalo přednost Obamovi před McCainem (12 procent). Největší podporu má
Obama v západoevropských zemích, Kanadě, Austrálii, afrických zemích i v Jižní Americe. Podle agentury Median mu fandí také 68 procent Čechů.

- 1,3 miliardy dolarů (přes 22 miliard korun) se podařilo na kampaň získat oběma táborům - demokratům i republikánům. Letošní kampaň je nejdražší a
nejdelší v historii USA.

- 150 milionů dolarů, rekordní částku, obdržel během září na kampaň Obama. Celkem mu přispělo 3,1 milionu příznivců. Od počátku kampaně jeho štáb vybral 605 milionů dolarů (vynaložil 377 milionů dolarů). Rekordní příjmy jsou možné proto, že Obama se na rozdíl od McCaina vzdal financování ze státní pokladny. Je prvním takovým kandidátem za posledních 30 let.

- 50 deníků (včetně Washington Post, The New York Times, Los Angeles Times či Chicago Tribune) podpořilo podle informací amerického svazu vydavatelů tisku Obamu, McCaina šestnáct.

- 230 milionů dolarů (nejvíce v historii) utratil Obamův štáb za reklamní spoty. McCain vynaložil 118 milionů dolarů.

- 70 milionů diváků sledovalo televizní debatu kandidátů na viceprezidenta, demokrata Joea Bidena a republikánky Sarah Palinové. Duel měl nejvyšší sledovanost ze všech debat.

- 150.000 dolarů (2,9 milionu korun) vydala Republikánská strana na ošacení, make-up a módní doplňky Palinové.


Autoři: , ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...