Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
28. dubna 2010 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané vycvičili somálské vojáky. Ti jim teď dezertují k nepříteli

Hlídkující somálský voják | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlídkující somálský voják | foto: ČTK

MOGADIŠO Somálští vojáci vycvičení americkou armádou dezertují do řad islamistického hnutí, proti kterému mají bojovat. Napsala to agentura AP, podle které tak americké snahy potlačit hnutí Šabáb mohou skončit naopak posílením jeho řad.

Podle diplomatických zdrojů AP je hlavním důvodem nedostatek peněz na platy vojáků. Ve snaze posílit bojeschopnost somálské armády investovaly Spojené státy 6,8 milionu dolarů (131 milionů korun) do výcviku téměř 2000 somálských vojáků v sousedním Džibutsku a v Ugandě. Vojáci měli dostávat plat 100 dolarů měsíčně, několik stovek mužů vycvičených v Džibutsku ale dezertovalo, když jim nebyly peníze vypláceny.

Podle jednoho z důstojníků somálské armády se někteří muži vrátili k civilnímu životu, někteří se ale přidali k rebelům. Počet bojovníků s americkým výcvikem, kteří takto rozšířili řady Šabábu, není zatím znám.

Příští měsíc má být v Ugandě spuštěn společný program USA a Evropské unie, jehož cílem je posílit slabou somálskou armádu, která má v současné době ve své moci prakticky pouze několik kontrolních stanovišť v hlavním městě.

Dezerce vojáků ale ukazují na největší slabinu programu, kterou je financování chodu armády poté, co budou její příslušníci řádně vycvičeni a vybaveni.

Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. Občanská válka se v posledních letech proměnila v boj armády proti islamistům v čele s hnutím Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.