Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Americká stanice CNN nazvala Česko ve svém článku ‚ostrůvkem zkázy a beznaděje‘

Koronavirová pandemie zasáhla životy mnoha lidí. foto: Pixabay.com

New York - Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde počty nakažených i obětí rostou do závratných výšin, napsala ve své analýze situace v ČR stanice CNN.
  16:28

Vysvětlit, proč takový osud potkal právě relativně bohatou zemi se silným zdravotnictvím, demokraticky zvolenou vládou a přístupem k vakcínám je ale podle CNN obtížné. Ke katastrofě totiž vedly desítky menších pochybení, špatných rozhodnutí a komunikačních omylů. Stanice dále píše: Po celé zemi se šíří nová infekčnější varianta viru, která dohnala tamní nemocnice na pokraj kolapsu. Počet obětí v zemi právě překročil hranici 20 tisíc a v poměru k počtu obyvatel patří k nejvyšším na světě. Zatímco zbytek světa začíná mluvit o rozvolnění, česká vláda neměla jinou možnost než uvalit na zemi velmi přísná opatření.

Přitvrzení na tři týdny: vláda od pondělí výrazně omezí pohyb obyvatel. Zavřené budou školy, školky i většina obchodů

„Vláda operuje na základě nešťastné strategie a dělá rozhodnutí založená na aktuálních kapacitách nemocnic, což znamená, že často přicházejí příliš pozdě,“ řekl CNN výzkumník Jan Kulveit z Oxfordské univerzity. „Existuje obrovský rozdíl mezi tím, když přijmete opatření včas a když s nimi čekáte deset dní. Desetidenní zpoždění ve chvíli, kdy je reprodukční číslo 1,4, znamená zdvojnásobení epidemie,“ dodal.

Česká vláda zpravodajskému webu na žádost o komentář neodpověděla, avšak Andrej Babiš v pátek na jednání připustil, že jeho vláda udělala mnoho chyb a že není čas se dohadovat o minulosti.

Pro CNN se o situaci v Česku vyjádřilo několik odborníků: Epidemiolog Rastislav Maďar se domnívá, že důvodem současné krize jsou tři zásadně špatná rozhodnutí vlády. Tím prvním bylo její odmítnutí řídit se doporučením odborného panelu a znovu zavést povinnost nosit roušky loni v létě. Druhým bylo znovuotevření obchodů před Vánoci a třetím neschopnost reagovat na šíření nové mutace začátkem ledna. „To byly tři obrovské chyby a teď se jen modlíme za to, aby nedošlo ke čtvrté,“ řekl.

Demografka Dagmar Dzúrová z Univerzity Karlovy připomněla, že podstatné zhoršení epidemické situace v Česku souvisí také s politikou. Úřady podle ní loni na podzim nezasáhly včas kvůli krajským volbám. „Na rozdíl od jiných zemí, (Česko) nezvládlo druhou vlnu, a myslím, že roli v tom hrály volby,“ uvedl i epidemiolog Maďar.

„Vláda nenaslouchá odborníkům a pandemii řeší na základě vlastních politických potřeb. A když se opatření vysvětlují veřejnosti, dělají to politici, především premiér, což znamená, že část veřejnosti má už předem tendenci ta opatření z politických důvodů bojkotovat,“ tvrdí Dzúrová a poukazuje například na praxi v Německu, kde politici velkou část komunikace s veřejností přenechali expertům.

Po první vlně jsou Češi více nedůvěřiví a náchylnější ke konspiračním teoriím, protože první vlnu koronaviru země zvládla  relativně dobře, a to díky včasnému jednání. „Výsledkem bylo, že velká část společnosti přijala názor, že se nic strašného nestalo a že dalekosáhlá opatření nebyla nutná,“ myslí si Dzúrová.

Říká se tomu paradox úspěchu – preventivní opatření zabírají, tudíž veřejnost začne podceňovat situaci a riziko nebere vážně.

Vondrák: opatření odpovídají situaci. Je nutné přistoupit k omezení mobility, shoduje se s dalšími hejtmany

„Lidé vidí, jakou cenu si vybírají opatření a ne tu, kterou si vybírá virus. Proto přibývá hlasů, které zpochybňují vážnost nemoci, což je nevídané v zemi, kde na ni umírají tisíce lidí,“ řekl Kulveit.

Další problém, který stanice CNN nastínila, souvisí s nadcházejícím zpřísněním opatření. Vláda dělá velkou chybu tím, že odmítá zavřít továrny. „Šíření nové mutace změnilo pravidla hry. Továrny jsou stále otevřené, a lidé cestují za prací hromadnou dopravou, což by mohlo vést ke kolapsu zdravotního systému,“ řekl Maďar.

„Obávám se, že velká část české veřejnosti stále nechápe, jak vážná situace je a skutečně hrozivé je, že někteří lidé jednoduše přijali fakt, že každý den umírá zbytečně 100 či 150 lidí. Podle nich to není znepokojující, ale přirozené a nevyhnutelné, i když je to úplná tragédie,“ citovala CNN demografku Dzúrovou.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat