26. dubna 2018 20:03, aktualizováno  22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cosby prokazatelně třikrát znásilnil ženu, rozhodl americký soud. Hrozí mu až 30 let vězení

Bill Cosby v Norristownu již po druhé stanul před soudem ohledně případu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Cosby v Norristownu již po druhé stanul před soudem ohledně případu... | foto: Reuters

NORRISTOWN Soudní porota ve čtvrtek shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z toho, že omámil a třikrát znásilněnil Andreu Constandovou v roce 2004. Osmdesátiletému Cosbymu hrozí za každý případ znásilnění dnes 45leté ženy až deset let vězení. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Cosby si vyslechl rozhodnutí poroty se vztyčenou hlavou, ale vybuchl, když prokurátor žádal, aby bývalou televizní hvězdu ihned poslali do vězení, protože má letadlo a mohla by uprchnout. „Žádné letadlo nemám, blbe,“ vykřikl Cosby. „Mám ho plné zuby,“ dodal.

Soudce rozhodl, že Cosby může zůstat do vynesení rozsudku na svobodě a stanovil kauci jeden milion dolarů (21 milionů Kč). Datum vynesení rozsudku nebylo určeno. Právní zástupce bývalé televizní hvězdy uvedl, že „boj neskončil“ a Cosby se odvolá.

„Spravedlnost byla naplněna,“ komentovala rozhodnutí zástupkyně některých ze žalujících žen. „Jsme šťastné, že ženy byly konečně vyslyšeny,“ dodala.

Osmdesátiletý herec Bill Cosby byl obviněn více než 50 ženami ze sexuálního...
Pro Cosbyho je to již podruhé, co soud řeší případ týkající se znásilnění...

Proces u soudu v pensylvánském městě Norristown začal 9. dubna. Pro Cosbyho je to již podruhé, co soud řeší případ týkající se Constandové. Loni v červnu se ale porota nedokázala na otázce viny Cosbyho shodnout, proces se proto nyní opakoval.

Constandová se původně s Cosbym v roce 2006 dohodla na mimosoudním vyrovnání, po deseti letech byl ale případ znovu otevřen. Cosby vztah s Constandovou přiznal, podle něho ale tato žena se sexuálním stykem souhlasila.

Případ Constandové není jediným, který se proti Cosbymu objevil. Postupně se přihlásilo zhruba 50 žen, které tvrdí, že je Cosby v průběhu uplynulých desetiletí sexuálně napadl či znásilnil. Řada případů je již promlčena. Cosby navíc trvá na tom, že ženy se sexem souhlasily.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz