Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zamčený dům oběhl. Tam ho Severokorejci sebrali, popisují vojákův útěk

Svět

  10:52
Den před zběhnutím do Severní Koreje napsal vojín Travis King svým nadřízeným zprávu, že dorazil k odletové bráně na letišti v jihokorejském Incheonu a chystá se nastoupit do letadla zpět do USA. Do letadla však nenastoupil a druhý den se vydal na prohlídku demilitarizované zóny, která rozděluje Severní a Jižní Koreu. Během ní z nejasných důvodů překročil demarkační linii, píše CNN.

King, třiadvacetiletý voják přidělený k americkým silám v Koreji, čelil disciplinárnímu řízení. Kvůli napadení ze září 2022 si odpykal dva měsíce v jihokorejském vězení. Propustili ho teprve před několika dny.

„Jeho případ byl podobný jiným případům napadení mladých opilých mužů, které jsem zastupoval,“ řekl CNN jeden z jihokorejských právníků, kteří Kinga zastupovali. Dodal, že King „vypadal jako normální kluk kolem dvaceti let“.

Na svobodu se King dostal 10. července a měl odletět zpět na základnu Fort Bliss v Texasu. Tam měl být vyřazen z armády.

Přestože King prošel odbavením, do letadla do amerického Dallasu v pondělí nenastoupil, uvedli američtí představitelé pro CNN. Doprovod ho nemohl eskortovat až k patřičné odletové bráně, aby ověřil, že skutečně odletí.

„Prošel všemi bezpečnostními body až k odletové bráně, ale personálu letecké společnosti řekl, že mu chybí pas,“ řekl jeden z pracovníků letiště v Incheonu. Zaměstnanci letecké společnosti ho poté doprovodili ven k odletům, dodal.

Nahnali ho do dodávky a odvezli pryč

King si místo letu do USA v úterý objednal u soukromé společnosti prohlídku demilitarizované zóny, která rozděluje Severní a Jižní Koreu. Během ní z nejasných důvodů překročil demarkační linii.

Korejské demilitarizované pásmo je 250 km dlouhé a přibližně 4 km široké a nemá fyzickou bariéru.

King se nejprve pokusil vstoupit do pavilonu Phanmun, což je severokorejské zařízení ve Společné bezpečnostní oblasti, uvedl jeden z amerických představitelů. Přední dveře však byly zamčené, utekl tedy k zadní části budovy, načež ho severokorejští policisté nahnali do dodávky a odvezli pryč, dodal úředník.

„Chyťte ho!“ křičel podle očité svědkyně voják na jihokorejské straně. Ale pozdě. „Utíkal rychle a byli jsme tak blízko hranici, že byl hned pryč,“ dodala.

Až později v úterý, kdy se King nedostavil do Fort Bliss, zjistila americká armáda, že je nezvěstný. Jihokorejští představitelé potvrdili, že King nikdy do letadla nenastoupil.

Američtí úředníci se nyní snaží zjistit, co mohlo Kinga motivovat k tomu, aby svévolně a bez předchozího povolení překročil hranice jedné z nejnepřátelštějších zemí světa, píše CNN.

Švédsko jako prostředník

Bílý dům ve středu uvedl, že stále zjišťuje, kde přesně King je a v jakém je stavu. „Stále shromažďujeme všechna fakta, je to ještě velmi brzy,“ uvedla tisková mluvčí Karine Jean-Pierreová. „Administrativa se snaží a bude i nadále aktivně pracovat na zajištění jeho bezpečnosti a návratu k nám a k jeho rodině,“ dodala.

Administrativa podle ní spolupracuje s vládou Jižní Koreje a Švédska. Švédsko zastupuje zájmy USA v Severní Koreji, protože USA se zemí nemají žádné diplomatické styky.

Americká armáda se pokusila oslovit přímo severokorejskou vládu, ale zatím neobdržela odpověď. USA se domnívají, že je King stále v severokorejské vazbě, ale nemají žádné informace o jeho stavu či o tom, zda je naživu.

„King přeběhl demilitarizovanou zónu ve Společné bezpečnostní oblasti, byl odvezen Severokorejci a v tuto chvíli s ním nemáme žádný kontakt,“ uvedl v úterý admirál John Aquilino, velitel amerického velitelství pro Indo-Pacifik. „Stále však provádíme vyšetřování, abychom zjistili, co přesně se stalo.“

Kingova matka Claudine Gatesová v úterý uvedla, že je skutečností šokována „Nedokážu si představit, že by Travis něco takového udělal,“ sdělila a dodala, že se jí syn ozval před několika dny, přičemž jí sdělil, že se vrátí na svou základnu ve Fort Bliss.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...