Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Opilí američtí vojáci se porvali v prodejně, slovenský Zvolen je pobouřen. Ambasáda se omluvila

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Tři opilí američtí vojáci v neděli způsobili rozruch ve slovenském městě Zvolen. Ve svém volnu šli nakoupit do prodejny a začali se mezi sebou hádat a došlo i na bitku, popsali podle slovenského listu Pravda svědci. Na místo přijeli policisté, kteří vojáky odvedli.
  18:50

Americké velvyslanectví na Slovensku incident označilo za „neomluvitelný projev neúcty vůči slovenské policii i komunitě“. Vojáci byli odvoláni ze svých postů na Slovensku a čeká je disciplinární řízení.

Jak popsal deník Pravda, o události, která se odehrála v neděli večer, obyvatelé Zvolenu živě diskutovali na sociálních sítích a vyjadřovali své pobouření. Jeden z Američanů podle všeho přivolaným policistům vulgárně nadával a vykřikoval, že všechny zabije. Policie proti němu musela použít donucovací prostředky.

„Na naší prodejně ve Zvolenu proběhla expresivnější výměna názorů mezi zákazníky. Když začala hlučnější skupina ovlivňovat komfort nakupování ostatních zákazníků, přivolali jsme policejní hlídku, která je vyvedla z prodejny. Nedošlo k žádnému fyzickému útoku, šlo jen o slovní výměnu názorů,“ uvedla mluvčí společnosti Billa na Slovensku Kvetoslava Kirchnerová.

„Byl jsem tam okolo půl osmé večer. Tři muži, z nichž jeden byl černoch, se anglicky hádali. Poté se i rvali. Jeden z nich skončil na zemi. Byli opilí jako dogy,“ popsal slovenskému deníku jeden ze svědků. Američtí vojáci podle něj nezpůsobili žádné škody. „Ale byli otravní, opravdu velmi křičeli, v podstatě ječeli,“ dodal.

Na místo dorazila městská policie, následně státní policie. Na policejní oddělení o něco později večer dorazil i příslušník Vojenské policie České republiky. Podle deníku Pravda šlo o velitele vojenské mise v Lešti, který přišel i s velitelem daných amerických vojáků. Policisté vojákům provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem.

K incidentu se vyjádřila i americká ambasáda na Slovensku. „Veřejná hádka mezi americkými vojáky v obchodě s potravinami ve Zvolenu je neomluvitelným projevem neúcty vůči slovenské policii a komunitě. Incident se odehrál mezi dvěma vojáky a nedošlo k žádným škodám na majetku ani k zapojení někoho dalšího mimo skupinu Američanů,“ napsala ambasáda na Twitteru. Jak dodala, policie rozhodla, že nebudou vznesena žádná obvinění a vojáky propustila. Vojáci byli kvůli svému chování odvolání ze svých funkcí na Slovensku a čeká je další disciplinární řízení.

„Někteří se bohužel snaží využít tohoto incidentu k rozdělení našich dvou zemí a očernění mnoha amerických vojáků a vojákyň, kteří přišli pomoci Slovensku, našemu spojenci, a podpořit ho po brutální ruské invazi na sousední Ukrajinu,“ napsalo rovněž americké velvyslanectví. Dodalo, že „Slovensko je již tři desetiletí naším přítelem a spojencem“, při kterém budou Spojené státy vždycky stát.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!