Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Amerika si zvolila Obamu

Svět

  10:19aktualizováno  12:04
WASHINGTON - Demokrat Barack Obama se stane novým prezidentem Spojených států. Jako první černý Američan v dějinách usedne do Oválné pracovny Bílého domu. Sedmačtyřicetiletý Obama přijal gratulaci od poraženého rivala, republikána Johna McCaina, který svou prohru uznal. Obama řekl, že s volbami přišla do USA změna.SLEDOVALI JSTE VOLBY ON-LINE

Vítěz amerických voleb Barack Obama. foto: AFP

Vítěz voleb na mohutném shromáždění svých přívrženců v Chicagu ve státě Illinois zároveň oznámil, že mu již telefonoval jeho hlavní soupeř, republikán John McCain, který uznal svou porážku. Obama požádal McCaina o spolupráci při budování země.

Přečtěte si: Jaká je budoucí první dáma Michelle Obamová

Volby podle Obamy dokázaly, že Amerika je skutečně sjednocená, a to i přes sociální a etnické rozdíly. "Je to důkaz demokracie," prohlásil Obama. "Ukázalo se, že nejsme jen sbírkou jednotlivců, nejsme jen souhrnem červených a modrých států, ale jsme Spojené státy americké," prohlásil Obama před bouřícím publikem.

K americkým volbám přišlo nejvíce voličů za uplynulých 100 let
Podle dosavadních odhadů agentury AP k prezidentským volbám v USA, ve kterých zvítězil demokrat Barack Obama, dorazilo přes 136 milionů Američanů, což odpovídá volební účasti 64,1 procenta. To je nejvyšší hodnota od roku 1908, kdy k volbám přišlo 65,4 procenta voličů.


"Ve Spojených státech je všechno možné," uvedl illinoiský senátor před zaplněným chicagským Grant Parkem, kam si nového amerického prezidenta přišlo poslechnout asi 125 tisíc jeho přívrženců.

Jeho projev provázelo nadšené jásání, lidé Obamovi naslouchali s velkým zaujetím, mnohým tekly slzy. Dav po Obamovi opakoval jeho oblíbené heslo "Ano, můžeme", kterým svůj proslov také zakončil.

Obama ve svém projevu upozornil Američany na výzvy, které na ně čekají. Volby se uskutečnily v době, kdy jsou Spojené státy ve válce v Iráku a v Afghánistánu a navíc balancují na pokraji hospodářské recese. "Musejí vzniknout nová pracovní místa, musí být napraveno spojenectví," uvedl Obama. To podle něho potrvá více než rok. "Ale my to zvládneme, to vám slibuji," vzkázal budoucí prezident lidem.

Výsledky voleb v USA

Kromě díků svému kandidátovi na viceprezidenta Joeovi Bidenovi nebo manželce Michelle, kterou nazval "svým nejlepším přítelem, skálou naší rodiny a láskou mého života" si Obama vzpomněl i na svoji babičku Madelyn Dunhamovou, která ho vychovala a několik hodin před začátkem voleb zemřela. Shromáždění provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Strategická místa vykrývaly tabule z neprůstřelného skla.

Přečtěte si: Americký Kongres zůstane demokratům

Byla to moje chyba, ne vaše
"Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně," prohlásil McCain před svými přívrženci a poblahopřál Obamovi, že "byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme." John McCain gratuluje Obamovi k vítězství.

"Přál bych si, aby výsledek byl jiný," ujistil McCain svoje příznivce na shromáždění ve Phoenixu, hlavním městě Arizony, kterou více než dvacet let zastupuje v Senátu. "Byla to moje chyba, ne vaše," vzkázal jim. Podle McCaina se nyní Američané musí sjednotit, aby se mohli postavit výzvám, kterým Spojené státy v současnosti čelí.

Amerika zažívá těžké časy, její ekonomika balancuje na pokraji recese. Právě otázky hospodářské politiky hrály v nynějším hlasování klíčovou roli.

"Nevím, co jsme mohli udělat více, abychom vyhráli tyto volby," uvedl poražený prezidentský kandidát republikánů. "Přenechám jiným, aby to posoudili," dodal a poděkoval i své kandidátce na viceprezidentku Sarah Palinové.

Obamovi poblahopřál i končící prezident George Bush: "Vydáte se po jedné z velkých cest svého života. Blahopřeji vám a užijte si to," řekl Bush podle své mluvčí Obamovi.

Obama zvítězil ve 26 státech a v hlavním městě Washingtonu, a získal 349 volitelů. Republikán John McCain vyhrál nejméně ve 22 státech, kde získal 163 volitelů. Zatím ještě chybí výsledky z Missouri (11 volitelů) a ze Severní Karolíny (15 volitelů). Pro celkové vítězství ve volbách je třeba získat nejméně 270 volitelů..Příznivci Baracka Obamy čekají na řeč svého kandidáta v chicagském Grant Parku.

Výsledek rozhodování Američanů o jejich 44. prezidentovi byl předem považován za historický. Vedle varianty prezidenta černé pleti existovala druhá možnost, že se 72letý McCain stane nejstarším prezidentem, jenž kdy v USA nastoupil do prvního funkčního období. Na základě hlasování voličů vyberou volitelé příští hlavu státu 15. prosince. Tento krok je považován více méně za formální.

Přečtěte si: Paroubek: Je nadějí pro USA i celý svět

Obama zahájil vítězné tažení do Bílého domu již po půlnoci SEČ, kdy se dostal do vedení v méně důležitých amerických státech. To, že se stane prezidentem, začalo být stále jasnější, když postupně zvítězil ve čtyřech klíčových státech: v Pensylvánii, ve Virginii, v Ohiu a na Floridě.

Illinoiský senátor vyhrál také ve svém domovském státě a mimo jiné i v New Yorku, v Maine a v hlavním městě Washingtonu.

Válečný veterán z Vietnamu McCain vyhrál podle odhadů médií mimo jiné v Oklahomě a v Tennessee, v Kentucky, v méně významné Západní Virginii, dále v Alabamě, ve svém domovském Arkansasu, v Severní Dakotě, ve Wyomingu, v Georgii, v Kansasu a na volitelské hlasy bohatém Texasu. Na rozdíl od Obamy však neuspěl v žádném ze států považovaných za klíčové.

Podle amerických televizních stanic Obamu volilo mnoho žen, černochů a hispánců, McCain měl naopak větší podporu bělošských voličů a hlasovalo pro něj množství seniorů nad 65 let.

Autoři: ,