Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loučení s Merkelovou. Vojáci zahráli končící kancléřce východoněmecký hit

Svět

  20:03
S dosluhující německou kancléřkou Angelou Merkelovou se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila německá armáda. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Svému nástupci Scholzovi popřála úspěch ve funkci.

„Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru,“ řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. „Politických i lidských,“ řekla. „Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi,“ uvedla. 

Ceremonii v 19:30 zahájil slavnostní nástup armády, která kancléřce vzdala poctu a zahrála například východoněmecký hit. Krátce před jejím začátkem vystoupila Merkelová s projevem, ve kterém poděkovala vojákům, mezinárodním organizacím, zdravotníkům a lékařům. Svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince, dále popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

Německá armáda se slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. (2. prosince 2021)

Merkelová pohovořila také o významu demokracie. „Demokracie žije i z toho, že všude tam, kde jsou nenávist a násilí pokládány jako legitimní prostředek k prosazování vlastních zájmů, musí naše demokratická tolerance najít hranice,“ řekla. 

Demokracie podle ní žije také ze solidarity a důvěry v doložitelná fakta. Považuje proto za nezbytné hlasitě se ohradit vždy, když lháři popírají vědecká fakta, nebo když se šíří nenávist. „Chci vás také povzbudit, abyste na svět nahlíželi i očima druhých,“ dodala.

Kancléřka si podle tradice mohla vybrat tři písně, které jí vojenská kapela za svitu loučí zahraje.

Zvolila píseň Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi na barevný film), což byl největší hit extravagantní a punkové zpěvačky Niny Hagenové v době jejího působení v někdejší Německé demokratické republice (NDR), dále duchovní skladbu Großer Gott, wir loben dich (Velký bože, chválíme tebe) a píseň Für mich soll’s rote Rosen regnen (Pro mě mají pršet rudé růže) od německo-americké zpěvačky Hildegard Knefové.

„Byl to hit mého mládí, které jsem, jak je známo, prožila v NDR,“ odpověděla Merkelová na otázku, proč si vybrala píseň Du hast den Farbfilm vergessen. 

Merkelová se sice narodila v Hamburku v rodině luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny a angličtiny Herlind Kasnerové, dětství však prožila ve východoněmeckém Templinu a fyziku vystudovala na univerzitě v Lipsku. Jako vědkyně se v 80. letech také dostala do Prahy.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.

Slavnostní ceremonie se ve čtvrtek stala tématem jednání Merkelové a zemských premiérů, kteří se dohodli na rozsáhlých omezeních pro neočkované. Podle informací deníku Bild se durynský premiér Bodo Ramelow zeptal kolegů, jak se bude postupovat s rozlučkami. 

Toho využil nástupce kancléřky Olaf Scholz, který si na její adresu neodpustil žert. „Odřekneme velké čepobití?“ zeptal se Scholz Merkelové, která podle Bildu popíchnutí přijala s úsměvem.

Evropská komise se loučila s německou kancléřkou: 

22. října 2021

Autoři: , ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat