Značná část Skotů - 40 procent - je pro nezávislost své země, ale ještě víc - 43 procent - chce zůstat součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Naopak mezi Angličany, kteří se žádného referenda nezúčastní, je pro skotskou samostatnost 43 procent dotázaných a proti jen 32. V obdobném průzkumu ICM v prosinci 2006 byla pro skotskou samostatnost většina Skotů i Angličanů.
Skotská národní strana a její šéf a první ministr Skotska Alex Salmond chtějí uspořádat referendum o nezávislosti na podzim 2014. Nicméně britský premiér David Cameron vyvolal minulý týden rozruch, když vyzval k co nejrychlejšímu uspořádání referenda, aby se co nejrychleji skoncovalo s nejistotou. Salmond ho za to kritizoval s tím, že referendum se bude konat podle podmínek stanovených skotskou vládou.
ČTĚTE TAKÉ: |
Ve sporu o načasování jde především o výsledek referenda. Vláda ve Westminsteru doufá, že co nejrychlejší referendum skotskou samostatnost odmítne. Naopak Salmond potřebuje čas, aby o nezávislosti přesvědčil většinu Skotů. Nicméně více Skotů (43 procent) chce referendum co nejdříve, zatímco 41 procent je pro hlasování v roce 2014.
Zatímco vláda ve Westminsteru chce, aby se referendum jasně ptalo, zda Skotové chtějí samostatnost, nebo ne, Salmond je pro to, aby nabízelo tři možnosti: nezávislost, status quo a posílenou autonomii, kdy by ústřední vládě v Londýně zůstaly pravomoce jen v oblasti zahraniční politiky a obrany. I v tomto případě je 37 procent Skotů pro zachování stávajícího stavu a další dvě možnosti preferuje po 26 procentech dotázaných.
Průzkum také ukázal, že 49 procent Angličanů chce vytvoření anglického parlamentu, jaký mají Skotové, Velšané i Severní Irsko. Jen 16 procent anglických voličů je proti.