Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Anglikáni v USA si zvolili do čela ženu

Svět

  9:11
COLUMBUS/PRAHA - Americká Episkopální církev má po prvním otevřeně homosexuálním biskupovi další světový primát - jako první anglikánská církev si do svého čela vybrala ženu. Generální koncil v Ohiu zvolil v neděli těsnou většinou hlasů (95:93) biskupku Katharine Jeffertsovou Schoriovou primaskou Episkopální církve.

Nová šéfka americké Episkopální církve, 52letá Katharine Jeffertsová Schoriová. foto: ČTK

Před třemi lety, kdy byl v USA vysvěcen biskupem gay Gene Robinson, anglikánská církev hrozící rozkol ještě s námahou odvrátila. Volba radikální biskupky, která podporuje církevní požehnání pro sňatky homosexuálů, ale zřejmě vyvolá ještě větší rozruch. „Bude to velké dobrodružství,“ prohlásila Schoriová po svém zvolení.

Mnoho duchovních anglikánské církve, která se vždy pyšnila konsensuálním rozhodováním (často stavěném do kontrastu s „diktátem“ Vatikánu), se obává nejhoršího. Mluví se o reálné možnosti rozdělení 77milionové anglikánské komunity na „dvě náboženství“. Podle britského anglikánského biskupa Michaela Nazir-Aliho může být pozdě na zastavení postupného rozpadu církve. Rozpory jsou podle jeho vyjádření pro britský deník The Daily Telegraph tak hluboké, že je nalezení kompromisu prakticky nemožné.

„Žena ve funkci primase je vzrušující komplikace,“ řekl agentuře Reuters redaktor listu Church Times Paul Handley. Převážně mužská Sněmovna biskupů dala 52leté Jeffertsové Schoriové přednost před šesti mužskými kandidáty. Nová primaska dvou a půl milionu amerických anglikánů má doktorát z oceánografie, je vdaná za profesora topologie a jejich dcera je pilotkou v US AirForce. Podle svého životopisu mluví plynně španělsky.

Příštích devět let bude „výkonnou ředitelkou“ Episkopální církve, bude tedy určovat strategii i politiku. A právě z toho mají její odpůrci obavy. „Problém jsou její názory. Je tolerantní k tomu, aby církev požehnávala sňatky osob stejného pohlaví. Podporovala také (biskupské) svěcení Robinsona,“ vyjmenovává Handley možné výhrady konzervativců, a to nejen těch v USA. Přesto se domnívá, že úvahy o schizmatu jsou přehnané.

Problematika tzv. mozaikového stropu, který brání ženám v postupu hierarchií církve, trápí anglikány už řadu let. Církve v Kanadě, USA a na Novém Zélandu ženám umožňují biskupské svěcení. V dalších částech, především v Africe, kde žije největší komunita anglikánů, však něco takového možné není. Nejvyšší představitel anglikánské církve arcibiskup z Canterbury Rowan Williams v únoru získal podporu pro svěcení žen do biskupských úřadů. Za situace, kdy ženy tvoří v Británii šestinu anglikánských kněží, se to zdá jako logický krok.

Tradicionalisté se ovšem vzestupu žen zuby nehty brání. Odvolávají se třeba i na to, že bible nenabízí žádný precedens pro ženy-biskupky. Stejně, ne-li ještě více kontroverzní je pro anglikány téma svěcení otevřeně homosexuálních biskupů. Podle BBC se to řešilo i o víkendu v Columbusu. Konzervativní anglikáni požadovali „pokání“ za vysvěcení Robinsona a zákaz dalšího svěcení homosexuálů.
Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...