Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Apokalypsa. V Chile zuří největší požáry v historii, mají už 10 obětí. Hasí i americký Supertanker

Svět

  11:38
Santiago de Chile / Praha - Několik lesních požárů, které vypukly před dvěma týdny, spustily katastrofu, kterou Chile nepamatuje. Ohně se dál šíří, spálily už oblast třikrát větší než New York a zabily 10 lidí. Pomoc míří i ze světa.

O bydlení přišla řada chilanů foto: AP Photo/Esteban Felix

Ohnivý živel zničil již přes 2900 kilometrů čtverečních porostů a dále se šíří. Ze 128 současných požárů se jich asi 77 nyní nedaří dostat pod kontrolu, uvedla agentura DPA.

Požáry v Chile

Z prvních nejhůře postižených regionů Maule a O’Higgins v centrální a jižní části země se oheň dále šíří v obou směrech a ohrožuje i obydlené oblasti. Evakuováno bylo již několik tisíc lidí, například z obce Santa Olga s asi 5000 obyvateli, která leží asi 500 kilometrů jižně od metropole Santiaga. Požáry se na jih rozšířily také do regionu Bío-Bío, kde se podle chilského rozhlasu blíží ke dvousettisícovému městu Concepción.

Mezi oběťmi je pět hasičů a dva policisté. Minulý týden zahynul zemědělec, který narazil do stromu, když prchal před požárem. Tento týden zemřeli dva lidé ve svých domech, jeden z nich v obci Santa Olga (region Maule), která byla plameny zcela zničena. Druhá civilní oběť zemřela ve městě Lloicura v regionu Bío-Bío.

Mnozí obyvatelé přišli o bydlení

Boj s ohnivým živlem stěžují vysoké teploty, které sahají ke 39 stupňům, vyprahlá země po dlouhém suchu a vítr o rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu, který často mění směr.
Některé z požárů byly způsobeny žháři. Policie v této souvislosti zadržela již 21 podezřelých, několik z nich už obvinila. V jednom z nejpostiženějších regionů O’Higgins byli ze žhářství obviněni dva bývalí hasiči.

S ohnivým živlem bojuje nyní kolem 4000 hasičů. Pomoc dorazila i ze zahraničí, z Francie a Mexika poslali experty a přijeli také hasiči z Kolumbie.

Hasiči zápasí s požárem už několik dní
Ohořelé stromy a zničená krajina po požárech v Chile

Do Chile tento týden dorazil i největší hasící letoun, předělaný Boeing 747, který poskytla vládě chilská emigrantka a její americký manžel. Nově nabídlo také Rusko letoun Iljušin Il-76, který pojme až 42 tun vody.

Unikátní a největší hasičský letoun světa

Evergreen 747 Supertanker je největší hasičský letoun světa. Jde o unikátní přestavbu Boeingu 747 Jumbo jet, vlastní ho americká firma Global SuperTanker Services. Dokáže na místo požáru dostat 74 200 litrů vody, kterou umí přepravit na 6400 kilometrů. Vývoj letadla stál přes 40 milionů dolarů. Obří letoun byl nasazen od roku 2016 v Izraeli a v Chile. Pro použití v USa dostal povolení až na konci léta 2017. S letounem dokážou piloti operovat v nízkých výškách mezi 120-240 metry, když letadlo zpomalí na 240 km/h.

Autoři: ,