19. října 2017 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Agenty bývalé tajné policie v Chile odsoudili za zmizení ženy v 70. letech

Augusto Pinochet na snímku z roku 1990. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Augusto Pinochet na snímku z roku 1990. | foto: wikimedia.org

SANTIAGO DE CHILE Třicet pět agentů bývalé tajné policie odsoudil chilský soud za únos, zadržování a zmizení těhotné ženy v roce 1976. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Tajná policie CNI sloužila jako nástroj režimu diktátora Augusta Pinocheta, který v Chile vládl v letech 1973 až 1990. Během těchto let bylo popraveno několik tisíc lidí a mnoho dalších bylo mučeno či prohlášeno za nezvěstné.

Reinalda Pereirová byla v době svého zmizení v 70. letech v pátém měsíci těhotenství. Devětadvacetiletá zdravotnice a členka chilské komunistické strany spolupracovala s oponenty Pinochetova režimu. Podle soudu byla odvlečena do kasáren, kde ji příslušníci tajné policie bili a mučili. Pereirová následně zmizela.

Chilský soud ve středu poslal za její zmizení na deset let za mříže dva hlavní obžalované Juana Hernána Moralese a Ricarda Víctora Lawrence. Další bývalé agenty a agentky CNI odsoudil na čtyři až sedm let ve vězení.

Oficiální odhady uvádí, že za Pinochetova režimu zmizelo nebo bylo zavražděno více než 3200 lidí. Generál se dostal k moci pučem, který svrhl socialistickou vládu prezidenta Salvadora Allendeho. Z postu hlavy země odstoupil v roce 1990.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz