Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jsme oběti režimu, vymyli nám mozky.‘ Pinochetovi vojáci chtějí odškodné

Svět

  11:09
SANTIAGO DE CHILE - Čtyři stovky chilských branců, kteří sloužili v armádě za diktatury Augusta Pinocheta (1973-1990), požadují odškodné za dobu svého působení v armádě. Považují se totiž za „první oběti“ režimu. Ten způsobil smrt asi 3200 lidí a další tisíce osob věznil a mučil. Oznámila to podle místního tisku organizace bojující za práva bývalých chilských branců.

Chilský diktátor Augusto Pinochet a jemu podřízení důstojníci v Santiagu de Chile (archivní snímek ze září 1988). foto: ČTK

„Rozhodli jsme se zahájit právní kroky a požadovat od státu, aby nás uznal za první oběti diktatury,“ prohlásil předseda národní korporace za práva bývalých branců Marcelo Sanhueza. Tato organizace sdružuje kolem tisíce lidí, z nichž asi čtyři stovky se zatím k žalobě hodlají připojit.

Augusto Pinochet se dostal k moci pučem 11. září 1973, kdy svrhl levicového prezidenta Salvadora Allendeho. Poté rozpustil parlament, zakázal politické strany, zavedl cenzuru a uvěznil tisíce svých politických oponentů.

‚Museli jsme bít lidi na ulici‘

„Bylo velmi obtížné se kontrolovat potom, co se stalo, neboť nám byly vymývány mozky, abychom pak mohli zabíjet a mučit náš vlastní národ,“ prohlásil Jaime Fica, který nastoupil vojenskou službu v roce 1978.

Fernando Mellado, který byl povolán v roce 1973, uvedl, že to, co zažil v té době, ho poznamenalo na celý život. „Museli jsme bít lidi na ulici, protože porušili zákaz vycházení,“ zavzpomínal na začátek diktatury Mellado.

Přes všechny zločiny považují někteří Pinocheta za spasitele země, která v roce 1973 lavírovala na pokraji hospodářského kolapsu, a vyzdvihují jeho lví podíl na „chilském hospodářském zázraku“. Jak ale tvrdil nedávno zesnulý chilský exprezident Patricio Aylwin, obdobné ekonomické reformy by provedla jakákoli demokratická vláda, kdyby ovšem byla u moci.

Pinochetův režim má na svědomí smrt tisíců lidí. Toto jsou někteří z nich
Demonstranti v Santiagu si symbolicky připomínají ty, kteří zmizeli za vlády generála Pinocheta
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...