Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
24. července 2014 7:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další zpackaná poprava: vrah z Arizony umíral téměř dvě hodiny

Joseph Rudolph Wood, popravený vrah z Arizony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joseph Rudolph Wood, popravený vrah z Arizony. | foto: Reuters

FLORENCE (USA) Více než hodinu po aplikaci smrtící injekce umíral odsouzený dvojnásobný vrah v americkém státě Arizona, zatímco se jeho obhájci marně snažili zastavit popravu. Stížnost na to, že arizonská věznice odmítla zveřejnit poskytovatele smrtící látky, však u soudu podle agentury AP neuspěla.

Poprava se zařadila k dalším letošním kontroverzním výkonům absolutního trestu, za něž si v souvislosti s novými smrtícími látkami vysloužily kritiku úřady několika amerických států.

Zbytečné průtahy?

Joseph Rudolph Wood byl prohlášen za mrtvého až hodinu a 57 minut od chvíle, co poprava ve věznici města Florence začala ve středu odpoledne místního času. Podle svých obhájců Wood prokazatelně dýchal a byl naživu nejméně 70 minut od začátku popravy, přičemž obvyklý její čas se pohybuje kolem deseti minut.

Obhajoba se na poslední chvíli snažila popravu odložit stížností na údajné porušení ústavy, neboť arizonská věznice odmítla zveřejnit, kdo ji poskytl náplň do smrtící injekce. Odvolání však u federálního soudu neuspělo a podobně dopadla i snaha o zrušení popravy u nejvyššího soudu v jejím průběhu. Podle obhájce Dalea Baiche, který označil popravu za zpackanou, se odsouzenec dlouhé minuty zajíkal a lapal po dechu.

Místo osvědčených nové

Arizona patří k řadě amerických států aplikujících tresty smrti, které jsou nuceny nahrazovat doposud užívané směsi smrtících léků novými přípravky. Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, které mají být použity k usmrcování odsouzenců. Zmíněné léky především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.

Popravy v Arizoně

  • Arizona používá stejnou kombinaci léků jako Ohio - sedativum midazolam a analgetikum hydromorfon.

  • Kritici tvrdí, že nevyzkoušená farmaka mohou popravovaným způsobit značné utrpení.

Woodův případ se přidal ke dvěma podobně problematickým popravám z letošního roku. V lednu vězeň v Ohiu umíral 25 minut a jeho obhájci si stěžovali na to, že mu injekce způsobila nesnesitelné utrpení. Koncem dubna pak v Oklahomě kvůli problému se zaváděním smrtelné látky do těla odsouzeného ředitel věznice popravu dokonce zastavil, muž však poté zemřel na infarkt.

Pětapadesátiletý Wood byl odsouzen za to, že v roce 1989 zastřelil svou tehdejší přítelkyni a jejího otce.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...