15. března 2011 13:48, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Armáda posílá pro Čechy do Japonska dva speciály, přivezou filharmoniky

Muž prohledává trosky svého domu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž prohledává trosky svého domu | foto: ČTK

PRAHA Armáda ještě dnes vypraví do Japonska dva letecké speciály. Mají přivézt výpravu České filharmonie (ČF) i další české občany, kteří chtějí odcestovat z ostrovní země zničené zemětřesením zpět do vlasti. Podle posledních informací od ředitele ČF Davida Marečka by měla letadla přistát ve středu po 18:00 místního času (10:00 SEČ) v Komatsu.

ČF tak zrušila další dva plánované koncerty, které měla odehrát ve středu v Kanazawě a ve čtvrtek v Nagoji. Kvůli zemětřesení se zrušilo celkem pět koncertů a vedení ČF odhaduje ztráty řádově v několika milionech korun.

Výprava 106 českých filharmoniků dnes odcestovala z Tokia a je v současné době ve městě Kanazawa v západním Japonsku. Podle Marečka jsou nyní hudebníci v bezpečné vzdálenosti od japonské metropole, kterou může ohrozit únik radioaktivních látek z atomové elektrárny poškozené zemětřesením.

Podívejte se:

"Orchestr přijal zprávu o odletu z Japonska s nadšením, jsou vděční ministru kultury i vládě, že letadlo posílá," řekl Mareček. Orchestr se podle něj po celou dobu krizové situace choval profesionálně, ačkoli několik členů zažilo páteční zemětřesení přímo v Tokiu, všichni se snažili být klidní. V současné době jsou podle ředitele filharmonici na hotelu v Kanazawě a ráno se dozvědí další podrobnosti o odletu.

Podle původního plánu měl orchestr ukončit turné až v neděli 20. března. Výprava se sice po pátečním zemětřesení snažila získat nové letenky, ale nepodařilo se jí to. Podle plánu tak v neděli odletí z Japonska jen nástroje. O vypravení letadel vyjednával s armádou ministr kultury Jiří Besser.

"Nikdo zatím není vystaven nebezpečí. V případě nutnosti uděláme vše pro to, aby pro ně vládní letoun doletěl. V pátek se o tom ještě neuvažovalo. Není potřeba panikařit," zdůraznil Besser dopoledne.

Česká filharmonie odletěla do Japonska na tradiční zájezd 6. března. Kvůli následkům zemětřesení musely být ale některé koncerty zrušeny: mimo jiné v pátek 18. března v přístavním městě Sendai, které bylo zemětřesením a tsunami vážně postiženo, a o den později v Kawasaki, kde byla poškozena střecha koncertního sálu.

ČTK, Lidovky.cz