Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Arménie a Ázerbájdžán se obviňují z porušení příměří v Karabachu. Rusko dohlížející na mír větší střety nezaznamenalo

ilustrační snímek foto: AP Photo

Baku/Jerevan - Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z porušování příměří v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že při střetech v oblasti přišli v posledních týdnech o život čtyři ázerbájdžánští vojáci. Jsou to první oběti od dojednaného příměří, uvedla agentura Reuters. Arménské úřady pak tvrdí, že šest arménských vojáků bylo v sobotu zraněno při ázerbájdžánském vojenském útoku.
  16:13

Ázerbájdžán získal u Karabachu zpět druhý ze tří okresů, na který má právo díky mírové dohodě

Ruské mírové síly v oblasti konfliktu nehlásily žádné větší střety. Jen uvedly, že o víkendu zaznamenaly jeden případ porušení příměří.

Boje o Náhorní Karabach

Raketa v ulicích Náhorního Karabachu,
Zdevastované domy v Náhorním Karabachu.

Podle vlády v Baku byly střety zaznamenány v oblasti, která od ukončení bojů 10. listopadu spadá pod její kontrolu. Poznamenala, že při střetech také byli zraněni dva ázerbájdžánští vojáci. Vojenské operace, které se uskutečnily v pátek a v sobotu, podle ní měly za cíl zničit nebo vyhnat nepřátelské síly odpovědné za útoky na ázerbájdžánské vojáky.

Nové vlajky nad Karabachem. Ázerbájdžánská armáda převzala kontrolu nad strategicky klíčovou oblastí

Jerevan uvádí, že arménští vojáci odrazili pokusy o proniknutí na území, které mělo zůstat pod kontrolou vlády povstalecké provincie. Arménské ministerstvo zahraničí pak tvrdí, že Ázerbájdžán pokračuje v provokacích.

Arménské ministerstvo obrany ve svém prohlášení uvedlo, že pokračují jednání mezi arménskými, ruskými a ázerbájdžánskými vojáky, která mají vyřešit situaci ve městě Hadrut a zajistit návrat stran do jejich bývalých pozic.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Nejnovější konflikt se rozhořel 27. září. Ukončila ho až dohoda uzavřená za zprostředkování Ruska 10. listopadu. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky. Arméni museli předat druhé straně správu nad třemi okresy, které měli dosud pod kontrolou.

Autor: