Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Arménský premiér Pašinjan představil svůj plán na zajištění demokratické stability

Svět

  21:37
Jerevan - Arménský premiér Nikol Pašinjan představil 15bodový „cestovní plán na zajištění demokratické stability“. Je to součást snahy o vyřešení politické krize, která vypukla poté, co s Ázerbájdžánem uzavřel dohodu o ukončení války o Náhorní Karabach, uvedla agentura AP.

Arménský premiér Nikol Pašinjan. foto: ČTK

Dohoda, zprostředkovaná Ruskem, ukončila boje, které si za šest týdnů vyžádaly patrně tisíce životů. Ale ustanovení dohody, že Arménie předá Ázerbájdžánu některé oblasti, které dosud ovládala, rozzlobila hodně Arménů. Tisíce lidí proto už pravidelně demonstrují v Jerevanu a žádají Pašinjanovu demisi. Premiér odstoupit odmítá, ale již dva jeho ministři z vlády odešli. Arménský prezident Armen Sarkisjan vyzval k uspořádání předčasných voleb, ke kterým by zemi měla dovést „vláda národní svornosti“ namísto Pašinjanova kabinetu.

Lidé v Jerevanu protestují proti dohodě o Náhorním Karabachu.
Demonstrace v Jerevanu.

V centru hlavního města ve středu proti vládě opět demonstrovalo asi 7000 lidí.

Arménský prezident vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb a odstoupení premiéra

Pašinjan  na jiném shromáždění, před asi třemi tisícovkami svých přívrženců přednesl krátký projev. „Slibuji, že lid nezradím,“ zdůraznil v něm.

Podle ministra zdravotnictví v konfliktu přišlo o život 2425 arménských vojáků, což je asi o tisíc více, než se dosud uvádělo. Ázerbajdžán své vojenské ztráty dosud neoznámil.

Pašinjan uvedl, že se cítí zodpovědný za vzniklou situaci, nese však i odpovědnost za její překonání a zajištění stability a bezpečí v zemi.

Premiérův plán počítá s obnovením vyjednávání o Náhorním Karabachu pod záštitou tzv. Minské skupiny, kterou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ustavila v 90. letech minulého století. Jejím úkolem bylo zprostředkovat jednání o urovnání konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, který propukl ještě v éře Sovětského svazu. 

Pašinjanova „cestovní mapa“ předpokládá také návrat uprchlíků před válkou do Náhorního Karabachu, obnovení poškozené infrastruktury v oblastech, které zůstávají pod kontrolou arménských separatistů, a pomoc raněným vojákům a pozůstalých po zabitých vojácích. Pašinjan také slíbil reformy v arménské armádě a změnu volebních pravidel, ale také řešení pandemie a obnovení ekonomiky. Zprávu o plnění „cestovní mapy“ hodlá předložit v červnu příštího roku.

Náhorní Karabach leží v Ázerbájdžánu, ale je obývaný převážně Armény, kteří se za krvavé války v 90. letech za podpory Arménie odtrhli od Baku. Nynější boje, které vypukly koncem září, byly nejhorší za poslední čtvrtstoletí.

Autor: