Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nejsilnější střety od konce konfliktu si v Karabachu vyžádaly osm mrtvých, Rusko přispělo k přerušení boje

Arménští vojáci na stráži u kontrolního stanoviště na silnici vedoucí do Kalbajaru foto: Profimedia.cz

Ázerbájdžán hlásí po úterních střetech s Arménií na hranici sedm zabitých svých vojáků, protějšek informoval o jednom mrtvém. Jerevan se obrátil s žádostí o pomoc s obranou svého území na Moskvu. Později se podle přicházejících zpráv strany konfliktu za ruské asistence dohodly na přerušení bojů a na hranicích večer místního času zavládl klid.
  11:29

Úterní střety na hranici byly nejintenzivnější od ukončení loňského konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o sporný Náhorní Karabach. Jerevan a Baku se navzájem obviňují z vyprovokování úterních násilností.

Zatímco arménské ministerstvo obrany obvinilo ázerbájdžánskou armádu z ostřelování arménských pozic, ázerbájdžánská vláda viní Arménii z „rozsáhlé provokace“ na hranicích.

Válka za Kavkazem opět ožila, Jerevan volá do Moskvy o pomoc

Boje ustaly večer poté, co intervenovala Moskva, která vyzvala obě strany, aby konfrontaci ukončily. Zatímco s ministry obrany hovořil telefonicky šéf ruského resortu obrany Sergej Šojgu, arménský premiér Nikol Pašinjan situaci probíral s prezidentem Vladimirem Putinem.

„Díky dohodě, jíž bylo dosaženo za ruské asistence, se situaci na arménsko-ázerbájdžánských hranicích povedlo stabilizovat,“ oznámilo ministerstvo obrany. „K 18:30 místního času (15:30 SEČ) je situace relativně klidná a palba byla přerušena,“ upřesnil resort.

Baku a Jerevan před rokem svedly šestitýdenní válku o Náhorní Karabach, ovládaný tamními arménskými separatisty. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. To v enklávě rozmístilo své vojáky jako mírové síly.

Arménie a Ázerbájdžán ukončí válku o Karabach. Mír bude hlídat Rusko

Pro Armény konflikt skončil de facto porážkou. V jejich rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, který ovládli arménští separatisté na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky. Konflikt si vyžádal na 7 000 obětí z řad vojáků a asi 150 mrtvých civilistů.

Napětí však nevymizelo a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům. Dohoda rovněž zanechala mnoho otázek nedořešených, včetně právního statusu Náhorního Karabachu a Arménů, kteří tam žijí, poznamenala agentura Reuters.

V listopadu se situace výrazně zhoršila, o víkendu se Baku a Jerevan vzájemně obvinily ze střelby na hranici a v pondělí arménský premiér obvinil Ázerbájdžán z narušení společné hranice, což Baku později popřelo.

14. listopadu 2020

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat