Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Arcibiskup vede Armény proti vládě. Policie zadržela přes 200 lidí

Arménský arcibiskup Bagrat Galstanjan vede současné protesty proti tamnímu premiérovi Nikolu Panšinjanovi. (27. května 2024) foto: Profimedia.cz

Policie v Arménii zadržela 226 lidí, kteří se během protivládních demonstrací pokoušeli blokovat ulice v hlavním městě Jerevanu. Protestující žádají rezignaci premiéra Nikola Pašinjana. Arcibiskup Bagrat Galstanjan, který protestní akce vede, demonstraci označil za „národní kampaň neposlušnosti“.
  13:06

„Pašinjan nemá politickou ani morální legitimitu k tomu, aby zůstal u moci,“ řekl v neděli shromážděnému davu demonstrantů čím dál populárnější duchovní arménské apoštolské církve s tím, že se s premiérem brzy setká.

Podle německé stanice Deutsche Welle mnohé osobnosti arménské opozice vnímají Galstanjana coby člověka, který by současného premiéra mohl nahradit. Charismatický arcibiskup navíc podle agentury AFP pochází z provincie Tavuš u hranic s Ázerbájdžánem, v níž se nacházejí některé z předávaných vesnic.

Demonstrace totiž původně začaly jako snaha o vyjádření nesouhlasu s Pašinjanovým plánem odevzdat čtyři opuštěné, ale strategicky umístěné vesnice sousední zemi. Obce a severovýchodě Arménie Jerevan dobyl na počátku 90. let minulého století.

„Náš lid chce změnit tu hořkou realitu, která nám byla vnucena,“ prohlásil arcibiskup, podle nějž musí být proměnlivá hranice s Ázerbájdžánem opravena „až poté, co s Baku podepíšeme mírovou dohodu“.

Jerevan zároveň hodlá usilovat o vrácení jedné arménské obce, kterou ázerbájdžánské síly ovládly rovněž v 90. letech, během krvavé války o horskou enklávu Náhorní Karabach. Ázerbájdžán a Arménie svedly v posledních třiceti letech dvě války o Náhorní Karabach, který je mezinárodně uznáván jako součást Ázerbájdžánu, ale historicky z většiny obydlen Armény.

Čtyři opuštěné vesnice už patří Ázerbájdžánu, ale téma protestů přerostlo v obecnou nespokojenost s Pašinjanovou vládou. Demonstrující od té doby podpořili Galstanjana, aby se stal novým ministerským předsedou.

Po bleskové ofenzivě loni v září Baku nad Karabachem převzalo plnou kontrolu. Většina Arménů v důsledku toho z regionu uprchla. Země nyní vedou jednání o uzavření mírové smlouvy a vytyčení hranice mezi oběma státy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!