21. března 2019 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zánik‘ Astany po odchodu Nazarbajeva se obyvatelům nelíbí. Policie zatýkala kazašské demonstranty

Hlavní město Kazachstánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní město Kazachstánu. | foto: Wikimedia/Ken and Nyetta

Astana V kazašské metropoli zadržela ve čtvrtek policie zhruba 20 lidí, kteří se sešli na protest proti snaze přejmenovat hlavní město z Astany na Nur-Sultan. Informovaly o tom ve čtvrtek agentury Reuters a Interfax s odvoláním na očité svědky.

Změnu jména ve středu schválil tamní parlament, který tak vzdal hold dlouholetému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi. Ten v úterý nečekaně podal demisi.

Hlavní město Kazachstánu.
Hlavní město Kazachstánu.

Prezidentského úřadu v Kazachstánu se ve středu ujal dosavadní předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev, který změnu jména metropole navrhnul. Rozhodnutí zatím není konečné a podle místního tisku ho musí schválit místopisná a názvoslovná komise. 

Některým obyvatelům Astany se ale záměr parlamentu nelíbí. Podle agentury Reuters krok považují někteří lidé za patolízalství. Proti opatření vznikla i internetová petice k níž se od středy připojilo více než 35 000 lidí.

Před budovou radnice v Astaně se ve čtvrtek na protest proti rozhodnutí sešly zhruba dvě desítky lidí. Téměř všechny krátce po začátku akce zadržela policie, uvedli svědci. Tamní úřady incident zatím nekomentovaly.

Kazašská metropole Astana se až do roku 1991 jmenovala Celinograd a poté dalších sedm let Akmola. Na Astanu, což v překladu znamená jednoduše metropole, město přejmenoval Nazarbajev v roce 1998.

Nyní osmasedmdesátiletý Nazarbajev byl považován za prototyp postsovětského autoritářského vůdce, jenž obsadil vrcholné státní funkce svými spojenci, tvrdě pronásledoval opozici, kontroloval média a pěstoval vlastní kult osobnosti. V čele této středoasijské země byl od roku 1991, svou rezignaci odůvodnil nutností příchodu nové generace.