6. listopadu 2010 19:34, aktualizováno 7. 11 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ateismus v Česku je hrozbou i pro ostatní země, varoval papež

Papež Benedikt XVI. ve španělském poutním městě Santiago de Compostela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. ve španělském poutním městě Santiago de Compostela | foto: Reuters

SANTIAGO DE COMPOSTELA Papež Benedikt XVI. ve španělském poutním městě Santiago de Compostela vyzval Evropany, aby se otevřeli Bohu a označil za "tragédii" vývoj, kdy na starém kontinentu od 19. století sílila antiklerikální a ateistická hnutí. Víra se podle papeže musí obnovit a reagovat tak na světskost, jaká "existuje ve Francii a v České republice, ale také ve Španělsku".

Papež novinářům řekl, že Španělsko zaujímá význačné místo v agendě Vatikánu související s úsilím o nové šíření víry. Za účelem "nové evangelizace", tedy kříšení ochabujícího zájmu o katolické náboženství v bohatých zemích Evropy a Severní Ameriky, přitom Vatikán v říjnu zřídil nový ministerský úřad.

Katolické Španělsko

V tradičně katolickém Španělsku je církev na určitém ústupu. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění se k římskokatolické církvi hlásí 73 procent obyvatel, přičemž před osmi lety jich bylo 80 procent. V zemi byly uzákoněny interrupce a manželství mezi homosexuály, což vyvolalo ostrou kritiku církve. Papež se nicméně k těmto záležitostem dnes nevyjadřoval.

"Víru je třeba obnovit, aby čelila hrozbě světskosti, která existuje ve Francii a v České republice, a také ve Španělsku, což je země, v níž je víra doma, kde se uskutečnilo znovuzrození katolicismu ztělesněné svatým Ignácem (z Loyoly) a dalšími postavami," cituje El País papeže na svém webu.

Výzva pro mladé
Papež cestou do Španělska před novináři ocenil, že střetnutí mezi "vírou a modernitou" je v této zemi "velmi živé". Vyzval proto k tomu, aby si víra a nevíra vycházely vstříc a vyhýbaly se konfrontaci.

Ve svém kázání v Santiagu pak Benedikt XVI. varoval před dalším odmítáním víry a církve. "Je tragédií, že v Evropě, hlavně v 19. století, se upevnilo a rozšířilo přesvědčení, že Bůh je protivníkem člověka a nepřítelem jeho svobody," prohlásil papež během mše.

Čtěte také

Prohlásil dále, že myšlenky hájené antiklerikály a ateisty jsou "pokusem očernit opravdovou biblickou víru". Obrátil se zejména na mladé lidi, aby odmítli "egoistické a krátkozraké myšlení, které je jim často nabízeno".

Demonstrace chystají homosexuálové i feministky
Papež návštěvu Španělska ještě po příletu zahájil výzvou k oživení křesťanských kořenů v Evropě a k tomu, aby si víra a ateismus vycházely vstříc bez konfrontace.

Do Santiaga de Compostela Benedikt XVI. zamířil v rámci letošního jubilejního roku svatého Jakuba, tedy španělsky Santiaga. "Španělsko a Evropa se nemají zabývat jen lidskými materiálními potřebami, ale také morálními, sociálními, duchovními a církevními," dodal Benedikt XVI.

Papež posvětil barcelonský chrám Sagrada Família

Sagrada Familia v Barceloně

V neděli se papež přemístil do Barcelony, kde během mše vysvětil chrám La Sagrada Familia architekta Antonia Gaudího. Kostel je považován za symbol tradičních rodinných hodnot, které v následné nedělní mši také papež obhajoval. Nevyhnul se nepřímé kritice interrupcí a sňatků homosexuálů.

Chrám se tak stal 128 let po položení prvního kamene bazilikou, v níž se mohou konat tradiční mše včetně eucharistie, která je ústřední svátostí církve a středem její bohoslužby. Budova přitom ještě není úplně dokončena - hotová by mohla být podle některých odhadů v roce 2026, tedy na sté výročí Gaudího smrti. Architekt by v rámci běžícího beatifikačního procesu měl být v budoucnu prohlášen za svatého.

Proti přítomnosti  Svatého otce v Barceloně protestovaly dvě stovky homosexuálů. Na programu cesty je i setkání s představiteli země, španělským královským párem, premiérem Josém Luisem Zapaterem i předákem opozice Marianem Rajoyem.

ČTK, Lidovky.cz