Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ateismus v Česku je hrozbou i pro ostatní země, varoval papež

Papež Benedikt XVI. ve španělském poutním městě Santiago de Compostela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. ve španělském poutním městě Santiago de Compostela | foto: Reuters

SANTIAGO DE COMPOSTELA Papež Benedikt XVI. ve španělském poutním městě Santiago de Compostela vyzval Evropany, aby se otevřeli Bohu a označil za "tragédii" vývoj, kdy na starém kontinentu od 19. století sílila antiklerikální a ateistická hnutí. Víra se podle papeže musí obnovit a reagovat tak na světskost, jaká "existuje ve Francii a v České republice, ale také ve Španělsku".

Papež novinářům řekl, že Španělsko zaujímá význačné místo v agendě Vatikánu související s úsilím o nové šíření víry. Za účelem "nové evangelizace", tedy kříšení ochabujícího zájmu o katolické náboženství v bohatých zemích Evropy a Severní Ameriky, přitom Vatikán v říjnu zřídil nový ministerský úřad.

Katolické Španělsko

V tradičně katolickém Španělsku je církev na určitém ústupu. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění se k římskokatolické církvi hlásí 73 procent obyvatel, přičemž před osmi lety jich bylo 80 procent. V zemi byly uzákoněny interrupce a manželství mezi homosexuály, což vyvolalo ostrou kritiku církve. Papež se nicméně k těmto záležitostem dnes nevyjadřoval.

"Víru je třeba obnovit, aby čelila hrozbě světskosti, která existuje ve Francii a v České republice, a také ve Španělsku, což je země, v níž je víra doma, kde se uskutečnilo znovuzrození katolicismu ztělesněné svatým Ignácem (z Loyoly) a dalšími postavami," cituje El País papeže na svém webu.

Výzva pro mladé
Papež cestou do Španělska před novináři ocenil, že střetnutí mezi "vírou a modernitou" je v této zemi "velmi živé". Vyzval proto k tomu, aby si víra a nevíra vycházely vstříc a vyhýbaly se konfrontaci.

Ve svém kázání v Santiagu pak Benedikt XVI. varoval před dalším odmítáním víry a církve. "Je tragédií, že v Evropě, hlavně v 19. století, se upevnilo a rozšířilo přesvědčení, že Bůh je protivníkem člověka a nepřítelem jeho svobody," prohlásil papež během mše.

Čtěte také

Prohlásil dále, že myšlenky hájené antiklerikály a ateisty jsou "pokusem očernit opravdovou biblickou víru". Obrátil se zejména na mladé lidi, aby odmítli "egoistické a krátkozraké myšlení, které je jim často nabízeno".

Demonstrace chystají homosexuálové i feministky
Papež návštěvu Španělska ještě po příletu zahájil výzvou k oživení křesťanských kořenů v Evropě a k tomu, aby si víra a ateismus vycházely vstříc bez konfrontace.

Do Santiaga de Compostela Benedikt XVI. zamířil v rámci letošního jubilejního roku svatého Jakuba, tedy španělsky Santiaga. "Španělsko a Evropa se nemají zabývat jen lidskými materiálními potřebami, ale také morálními, sociálními, duchovními a církevními," dodal Benedikt XVI.

Papež posvětil barcelonský chrám Sagrada Família

Sagrada Familia v Barceloně

V neděli se papež přemístil do Barcelony, kde během mše vysvětil chrám La Sagrada Familia architekta Antonia Gaudího. Kostel je považován za symbol tradičních rodinných hodnot, které v následné nedělní mši také papež obhajoval. Nevyhnul se nepřímé kritice interrupcí a sňatků homosexuálů.

Chrám se tak stal 128 let po položení prvního kamene bazilikou, v níž se mohou konat tradiční mše včetně eucharistie, která je ústřední svátostí církve a středem její bohoslužby. Budova přitom ještě není úplně dokončena - hotová by mohla být podle některých odhadů v roce 2026, tedy na sté výročí Gaudího smrti. Architekt by v rámci běžícího beatifikačního procesu měl být v budoucnu prohlášen za svatého.

Proti přítomnosti  Svatého otce v Barceloně protestovaly dvě stovky homosexuálů. Na programu cesty je i setkání s představiteli země, španělským královským párem, premiérem Josém Luisem Zapaterem i předákem opozice Marianem Rajoyem.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!