Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atény uposlechly Izrael, blokují flotilu do Gazy

Demonstrace před řeckou ambasádou v Tel Avivu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace před řeckou ambasádou v Tel Avivu. |

ATÉNY Kapitán jedné z lodí mířících do Gazy stane v úterý před řeckým soudem. Američan John Klusmire čelí obvinění, že se přes zákaz úřadů pokusil odplout z řeckého přístavu a ohrozil tak životy lidí na palubě. Řecko o pátku blokuje flotilu, která chce prolomit námořní blokádu Gazy a dopravit do palestinského pásma humanitární pomoc.

Šedesátiletý Klusmire je nyní držen na policejní centrále v Pireu. "Podmínky jeho vazby jsou strašné. Není tam žádná postel, sedí jen na lavici," cituje BBC mluvčí plavidla Jane Hirschmannovou.

Na lodi The Audacity of Hope (Smělost naděje) bylo v době vyplutí 36 pasažérů, čtyři členové posádky americké a britské národnosti a asi 10 zástupců médií. Jejich pokus opustit v pátek v noci přístav Peramo nedaleko Atén zmařily rychlé motorové čluny řecké pobřežní stráže. 

Mírová flotila II

Letos chce do Gazy odplout devět lodí s několika stovkami lidí na palubě. Izrael předem varoval, že příjezd lodí nepřipustí. Při loňské podobné akci Izraelci zabili devět účastníků výpravy. Více se dočtete v článku Flotila pro Gazu II: první loď vyplula z Korsiky

Řecké úřady jim už v pátek zakázaly opustit přístavy. Jednu z nich, která přesto vyplula, daly odtáhnout zpět a zadržely jejího kapitána.

Možnost jejich odjezdu z Řecka v minulých dnech komplikovaly i technické problémy, o nichž aktivisté prohlašovali, že jsou dílem izraelské sabotáže. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí dnes označil tato obvinění za směšná.

Řecká pobřežní stráž zadržuje loď The Audacity of Hope, která i přes zákaz vyplutí míří k pásmu Gazy.

Řecko v pátek i v sobotu zakázalo vyplutí lodí do Gazy. Izrael předem varoval, že příjezd lodí nepřipustí, a naléhal na řeckou vládu, aby plavbu znemožnila.

Plavidla flotily mají na palubách léky, ambulanci a cement a chtějí poukázat na neoprávněnost námořní blokády pásma Gazy. Izrael toto pásmo blokuje, aby zabránil pašování zbraní radikální skupině Hamas, která Gazu ovládá a která Izrael neuznává.

Aktivisté na lodi Stefano Chiarini, která je součástí

Takzvané blízkovýchodní kvarteto (OSN, Evropská unie, Rusko a USA), které se snaží působit ve prospěch mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu, v sobotu vyzvalo všechny zainteresované vlády, aby využily svého vlivu a odradily organizátory flotily od plavby do Gazy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.