Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Atény uposlechly Izrael, blokují flotilu do Gazy

Svět

  13:27
ATÉNY - Kapitán jedné z lodí mířících do Gazy stane v úterý před řeckým soudem. Američan John Klusmire čelí obvinění, že se přes zákaz úřadů pokusil odplout z řeckého přístavu a ohrozil tak životy lidí na palubě. Řecko o pátku blokuje flotilu, která chce prolomit námořní blokádu Gazy a dopravit do palestinského pásma humanitární pomoc.

Demonstrace před řeckou ambasádou v Tel Avivu.

Šedesátiletý Klusmire je nyní držen na policejní centrále v Pireu. "Podmínky jeho vazby jsou strašné. Není tam žádná postel, sedí jen na lavici," cituje BBC mluvčí plavidla Jane Hirschmannovou.

Na lodi The Audacity of Hope (Smělost naděje) bylo v době vyplutí 36 pasažérů, čtyři členové posádky americké a britské národnosti a asi 10 zástupců médií. Jejich pokus opustit v pátek v noci přístav Peramo nedaleko Atén zmařily rychlé motorové čluny řecké pobřežní stráže. 

Mírová flotila II

Letos chce do Gazy odplout devět lodí s několika stovkami lidí na palubě. Izrael předem varoval, že příjezd lodí nepřipustí. Při loňské podobné akci Izraelci zabili devět účastníků výpravy. Více se dočtete v článku Flotila pro Gazu II: první loď vyplula z Korsiky

Řecké úřady jim už v pátek zakázaly opustit přístavy. Jednu z nich, která přesto vyplula, daly odtáhnout zpět a zadržely jejího kapitána.

Možnost jejich odjezdu z Řecka v minulých dnech komplikovaly i technické problémy, o nichž aktivisté prohlašovali, že jsou dílem izraelské sabotáže. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí dnes označil tato obvinění za směšná.

Řecká pobřežní stráž zadržuje loď The Audacity of Hope, která i přes zákaz vyplutí míří k pásmu Gazy.

Řecko v pátek i v sobotu zakázalo vyplutí lodí do Gazy. Izrael předem varoval, že příjezd lodí nepřipustí, a naléhal na řeckou vládu, aby plavbu znemožnila.

Plavidla flotily mají na palubách léky, ambulanci a cement a chtějí poukázat na neoprávněnost námořní blokády pásma Gazy. Izrael toto pásmo blokuje, aby zabránil pašování zbraní radikální skupině Hamas, která Gazu ovládá a která Izrael neuznává.

Aktivisté na lodi Stefano Chiarini, která je součástí

Takzvané blízkovýchodní kvarteto (OSN, Evropská unie, Rusko a USA), které se snaží působit ve prospěch mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu, v sobotu vyzvalo všechny zainteresované vlády, aby využily svého vlivu a odradily organizátory flotily od plavby do Gazy.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...