Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atény uposlechly Izrael, blokují flotilu do Gazy

Svět

  13:27
ATÉNY - Kapitán jedné z lodí mířících do Gazy stane v úterý před řeckým soudem. Američan John Klusmire čelí obvinění, že se přes zákaz úřadů pokusil odplout z řeckého přístavu a ohrozil tak životy lidí na palubě. Řecko o pátku blokuje flotilu, která chce prolomit námořní blokádu Gazy a dopravit do palestinského pásma humanitární pomoc.

Demonstrace před řeckou ambasádou v Tel Avivu.

Šedesátiletý Klusmire je nyní držen na policejní centrále v Pireu. "Podmínky jeho vazby jsou strašné. Není tam žádná postel, sedí jen na lavici," cituje BBC mluvčí plavidla Jane Hirschmannovou.

Na lodi The Audacity of Hope (Smělost naděje) bylo v době vyplutí 36 pasažérů, čtyři členové posádky americké a britské národnosti a asi 10 zástupců médií. Jejich pokus opustit v pátek v noci přístav Peramo nedaleko Atén zmařily rychlé motorové čluny řecké pobřežní stráže. 

Mírová flotila II

Letos chce do Gazy odplout devět lodí s několika stovkami lidí na palubě. Izrael předem varoval, že příjezd lodí nepřipustí. Při loňské podobné akci Izraelci zabili devět účastníků výpravy. Více se dočtete v článku Flotila pro Gazu II: první loď vyplula z Korsiky

Řecké úřady jim už v pátek zakázaly opustit přístavy. Jednu z nich, která přesto vyplula, daly odtáhnout zpět a zadržely jejího kapitána.

Možnost jejich odjezdu z Řecka v minulých dnech komplikovaly i technické problémy, o nichž aktivisté prohlašovali, že jsou dílem izraelské sabotáže. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí dnes označil tato obvinění za směšná.

Řecká pobřežní stráž zadržuje loď The Audacity of Hope, která i přes zákaz vyplutí míří k pásmu Gazy.

Řecko v pátek i v sobotu zakázalo vyplutí lodí do Gazy. Izrael předem varoval, že příjezd lodí nepřipustí, a naléhal na řeckou vládu, aby plavbu znemožnila.

Plavidla flotily mají na palubách léky, ambulanci a cement a chtějí poukázat na neoprávněnost námořní blokády pásma Gazy. Izrael toto pásmo blokuje, aby zabránil pašování zbraní radikální skupině Hamas, která Gazu ovládá a která Izrael neuznává.

Aktivisté na lodi Stefano Chiarini, která je součástí

Takzvané blízkovýchodní kvarteto (OSN, Evropská unie, Rusko a USA), které se snaží působit ve prospěch mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu, v sobotu vyzvalo všechny zainteresované vlády, aby využily svého vlivu a odradily organizátory flotily od plavby do Gazy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat