Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvoumilionový Auckland se na týden uzavře. Nakažený se pohyboval na rušných místech, hrozí šíření covidu

Svět

  12:15
Auckland (Nový Zéland) - Novozélandské největší město Auckland čeká již od nedělního rána týdenní uzávěra, oznámila premiérka Jacinda Ardernová. Důvodem je jeden případ výskytu koronaviru zatím neznámého původu, napsala agentura Reuters. Hrozí však riziko, že infikovaná osoba komunitně nakazila mnoho dalších.

Hranice jsou stále uzavřené. Díky přísným zákazům se Novému Zélandu covid ‚vyhýbá', říká Češka

Zdrojem komunitní nákazy je osoba, která šla kvůli příznakům nemoci na test na covid-19 ke svému praktickému lékaři a poté vyrazila do posilovny, píše list The New Zealand Herald. Premiérka situaci označila za „frustrující“. Nakažená osoba se týden volně pohybovala a byla na několika „velmi silně zalidněných místech“. Zdravotníci již testují celou rodinu nakaženého.

Ve dvoumilionovém Aucklandu smí lidé od neděle od šesti hodin ráno místního času vídat jen členy své domácnosti, měli by pracovat z domova. Do škol půjdou jen děti pracovníků nezbytných pro chod země. Ruší se všechny sportovní události, budou zavřená sportoviště a dětská hřiště. Obchody s potravinami zůstanou otevřené. Policie v tuto chvíli vytyčuje hranice města, za které bude možné jet jen v nejnutnějších případech.

Na zbytku Nového Zélandu bude platit mírnější omezení druhého stupně, v rámci kterých se smí sejít nanejvýš 100 lidí. Lidé smí chodit do práci i do škol, nesmí cestovat do Aucklandu.

Od začátku epidemie zaznamenal ostrovní Nový Zéland, která má 4,1 milionu obyvatel jen celkem 2372 případů nákazy koronavirem. Za celý rok boje s pandemií zemřelo v zemi 26 lidí.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...