Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Australany rozlítil zákaz vlajek

Svět

  7:57
CANBERRA - „Žádáme fanoušky, aby nechali (národní) vlajky doma.“ Tento údajně „nesmyslný“ a „skandální“ požadavek pořadatelů velkého rockového festivalu Big Day Out, vyvolal záchvat vlastenectví předních australských politiků.

Australská vlajka? Organizátoři festivalu Big Day Out jsou proti. foto: Paul CrockAFP

Premiér John Howard přímo prohlásil, že „návrh“ zakázat národní vlajky je „urážkou pro miliony Australanů“.

Organizátoři každoročního festivalu poté marně poukazovali na to, že nikomu nošení národní vlajky nezakázali, jen účastníkům „doporučili“, aby ji letos nenosili s sebou. Jejich žádost také nebyla samoúčelná – reagovali na zkušenosti z loňského roku. Po rozsáhlých rasistických nepokojích v Sydney v prosinci 2005 totiž část účastníků přenesla násilnosti i na koncert.

Skupinky do vlajek zabalených fanoušků tehdy zastrašovaly jiné účastníky a nutily je přísahat věrnost vlajce. „Australskou vlajku používali jako gangsterskou zástavu,“ cituje britský deník The Daily Telegraph hlavního organizátora festivalu Kena Westa.

„Byl to rasismus převlečený za vlastenectví a to nebudu tolerovat,“ dodal. Na internetových stránkách festivalu stojí, že organizátoři chtějí uspořádat „šťastný, mírumilovný hudební festival..., a proto žádají, aby fanoušci nechali vlajky doma“.

V obavách z opakování násilných výstupů pořadatelé přesunuli dokonce i tradiční termín festivalu, který každoročně přiláká kolem 60 000 fanoušků. Místo 26. ledna, na který připadá svátek australské státnosti, proběhne vše o den dříve, aby se festival vyhnul nacionalistickým podtónům.

Politici a hlavně organizace veteránů z první a druhé světové války ani toto zdůvodnění nepřijali. Žádost o nenošení státních vlajek jim přijde urážlivá. Australští váleční veteráni navíc poukazují na to, že vlajka byla vždy symbolem národní jednoty a ne něčím, co by národ rozdělovalo.

„Organizátoři toho podniku by neměli vnucovat své vlastní politické názory mladým Australanům, kteří se jen chtějí pobavit,“ citovala BBC premiéra Howarda. Vláda státu Nový Jižní Wales, jehož hlavním městem je Sydney, zase oznámila, že „je v její moci zařídit, aby ten hloupý zákaz nebyl v žádném případě vymáhán“. Jak přesně chtějí zákaz zakázat, politici neuvedli.

Autoři:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...