17. listopadu 2014 11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína a Austrálie dosáhly průlomové dohody, připravovala se 10 let

Australský premiér Tony Abbott a čínský prezident Si Ťin-pching na jednání v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský premiér Tony Abbott a čínský prezident Si Ťin-pching na jednání v... | foto: APČTK

CANBERRA Austrálie a Čína v pondělí dosáhly průlomové dohody o volném obchodu. Dohoda, kterou dojednali australský premiér Tony Abbott a čínský prezident Si Ťin-pching, zruší řadu celních tarifů na vývoz z Austrálie a zmírní omezení pro čínské investory v Austrálii. Na podmínkách dohody se pracovalo více než deset let.

Na základě dohody budou například zrušena čínská cla na australské suroviny a energetické produkty. Cla na australské mléčné výrobky mají být zrušena během čtyř let, cla na hovězí během devíti let.

ČTĚTE TAKÉ:

Soukromé čínské společnosti budou nyní moci provádět jednotlivé investice do výše 1,078 miliardy australských dolarů (20,9 miliardy Kč) bez nutnosti jejich prověření australským vládním regulačním úřadem. Dosud byl tento limit zhruba čtvrtinový, konkrétně 248 milionů australských dolarů, podotýká agentura Reuters.

Čína je už nyní největším australským obchodním partnerem. Loni dosáhla obchodní výměna mezi těmito zeměmi objemu zhruba 150 miliard australských dolarů (2,9 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz