Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Austrálii zemřeli při pádu letadla tři američtí vojáci, další jsou zranění

Svět

  10:43
U australského města Darwin se při cvičení zřítil vojenský letoun, uvedl server Sky News Australia. Na palubě bylo 23 amerických vojáků. Tři z nich při nehodě zemřeli, dalších pět utrpělo vážná zranění, uvedl server BBC s odvoláním na americké námořnictvo.

Nehoda se stala kolem 11:00 místního času (03:30 SELČ) poblíž ostrova Melville, který leží severně od Darwinu.

Australský premiér Anthony Albanese označil incident za tragédii. „Jako vláda a jako ministerstvo obrany se velmi soustředíme na reakci na incident a na to, že v této obtížné době bude zajištěna veškerá podpora a pomoc,“ řekl premiér na pravidelné tiskové konferenci, která nebyla svolaná speciálně kvůli této události.

„Pět mariňáků bylo převezeno do Darwinu k ošetření, zbývajícím pomáhají zdravotníci na místě,“ uvedl místní policejní komisař Michael Murphy.

Letadlo Osprey, které kombinuje vlastnosti vrtulníku a klasického vrtulového letadla a dokáže svisle startovat i přistávat, se zřítilo při vojenském cvičení. Toho se účastní na 2500 vojáků, včetně 500 ze Spojených států. Manévry jsou teď pozastaveny.

Austrálie a Spojené státy jsou klíčovými spojenci v Tichomoří. V posledních letech posilují vojenskou spolupráci tváří v tvář stále asertivnější Číně. Čtyři australští vojáci zahynuli v červenci při velkých společných cvičeních, když se jejich vrtulník zřítil do oceánu u pobřeží Queenslandu, uvedla agentura Reuters.

Autoři: ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...