Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Austrálie ruší lety. Kvůli sopečnému mraku

Svět

  11:13
SYDNEY - Mrak sopečného popela z chilského vulkánu Puyehue se vrátil nad Austrálii a musely být kvůli němu opět rušeny lety.

Austrálie kvůli sopečnému mraku ruší lety. foto: ČTK

Podle zástupce australské federace cestovního ruchu jde o největší narušení leteckého provozu od stávky pilotů v roce 1989.

Oproti minulému týdnu je mrak hustší a větší, uvedl úřad civilního letectví. Mrak se podle posledních informací nacházel ve výšce šesti až 13 kilometrů. Minulý týden popel narušil leteckou dopravu nad Austrálií a Novým Zélandem. Následně se přesunul, ale nyní se opět vrátil nad Austrálii.

ČTĚTE TAKÉ:

Australská letecká společnost Qantas dnes zrušila spoje z letišť Adelaide, Canberra a Sydney. Očekává, že ve středu bude zrušeno asi 200 letů. Společnosti Jetstar a Virgin zrušily část letů, Tiger Airways všechny.

Austrálie kvůli sopečnému mraku ruší lety.

Podle expertů je mrak popela jasně vidět na satelitních snímcích a nachází se přímo v letové zóně. "Je to stejný mrak, který se otočil kolem země. Zůstává hustý a pro leteckou dopravu je nebezpečný," uvedl mluvčí Poradenského centra pro vulkanický popel.

Jihochilská sopka Puyehue se probudila 4. června. Kvůli mraku popela z ní již dříve musel být omezen letecký provoz v Argentině, Chile, Uruguayi a v jižní Brazílii.

Austrálie kvůli sopečnému mraku ruší lety.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!