Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Austrálii po devíti letech vyhráli labouristé, premiér Morrison uznal porážku

Australské parlamentní volby. Scott Morrison uznal porážku a konzervativní vláda tak po devíti letech u moci končí (21. května 2022) foto: AP

Opoziční Labouristická strana v Austrálii odstavila od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ten přiznal porážku v parlamentních volbách a poblahopřál k volebnímu vítězství lídrovi dosud opozičních labouristů Anthonymu Albanesemu. Podle médií bude Albanese do funkce premiéra jmenován možná v neděli, protože v pondělí musí odletět na summit bezpečností aliance Quad.
  16:26aktualizováno  19:45

„Australané zvolili změnu. Můj tým bude každodenně pracovat, aby Australany sjednotil. Povedu vládu hodnou australského lidu, odvážnou, pracovitou a účastnou, která bude stejná jako Australané,“ řekl Albanese ve vítězném projevu před svými stoupenci.

Konzervativní vláda končí po třech volebních obdobích, tedy po téměř devíti letech. Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ), sčítání hlasů ale ještě neskončilo.

Australská média uvádějí, že labouristé mají nyní 72 ze 151 mandátů, přičemž rozhodnuto není ještě asi o deseti křeslech.

Vládu sestaví Australská labouristická strana, připustil Morrison, který se stal premiérem v roce 2018 a s Albanesem už po volbách mluvil. „Poblahopřál jsem mu k volebnímu vítězství,“ řekl a dodal, že odstoupí z čela středopravé Liberální strany Austrálie. „Myslím, že je velmi důležité, aby tato země měla jistotu. Myslím, že je velmi důležité, aby se tato země pohnula dopředu,“ dodal.

Jedna z prvních zahraničních reakcí přišla z Francie. Její ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že mu Morrisonova porážka vyhovuje. „Doufám, že s Austrálií budeme moci v budoucnu znovu upřímně a konstruktivně jednat,“ uvedl Le Drian. Francii loni rozhořčilo rozhodnutí Austrálie zrušit kontrakt na dodávku ponorek ve prospěch nové aliance uzavřené s Británií a Spojenými státy.

Ani labouristé ale patrně nebudou schopni sestavit většinovou vládu. Podle agentury Reuters by mohli vládnout s podporou ekologicky zaměřených nezávislých. Částečné výsledky ukazují, že Morrisonovu koalici potrestali voliči hlavně na západě Austrálie a v bohatých městských okrscích.

Morrisonova koalice měla ve Sněmovně reprezentantů nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit.

První odhady výsledků podle australských televizních stanic naznačovaly, že ve volbách ztratí jak Morrisonova konzervativní koalice, tak i labouristická opozice, a to ve prospěch menších stran a nezávislých, kteří se zaměřili na téma změny klimatu. Zvýšila se tak pravděpodobnost zablokovaného parlamentu bez potřebné většiny pro sestavení vlády.

Vůdce opozice Anthony Albanese se vydal do volební místnosti v Sydney v doprovodu své partnerky Jodie Haydonové, 21letého syna Nathana a psa. „Máme velmi vysoká očekávání a naději v dobrý výsledek dnes večer,“ řekl politik, který vyrůstal jako jediné dítě matky samoživitelky, jež se stala invalidní důchodkyní.

Morrison s manželkou Jenny odevzdali svůj hlas ve školní budově na jihu Sydney. Později uvedl jako důvod hlasovat pro jeho vládu incident, kdy australská pobřežní stráž zadržela člun s 15 běženci, kteří se snažili ilegálně proniknout do australských vod ze Srí Lanky. Migranti mají být vráceni. Premiér řekl, že labouristická vláda by byla méně efektivní v úsilí o předcházení pašování žadatelů o azyl do Austrálie.

Kvůli pandemii zhruba polovina ze 17 milionů oprávněných voličů odevzdala hlas předem prostřednictvím korespondenčního hlasování, což podle agentury AP zřejmě zpomalí sčítání. Lidé nedávno nakažení koronavirem navíc mohli nově hlasovat po telefonu.

K hlavním tématům předvolební kampaně patřily letos zvyšující se životní náklady občanů, otázka národní bezpečnosti, spojená mimo jiné s rozpínavostí Číny v regionu, a také klimatické změny.

První volební místnosti se otevřely na východním pobřeží Austrálie v 8:00 místního času (0:00 SELČ), na západním pobřeží o dvě hodiny později. Hlasování trvalo deset hodin.

Pro dospělé občany země je povinné. Pokud voliči, kteří nehlasují, nepředloží přijatelnou omluvu, hrozí jim pokuta. Ze 17 milionů oprávněných voličů jich 48 procent odevzdalo hlas korespondenčně či v hlasování s předstihem, informovala agentura AP. To zpomalí sčítání hlasů, protože hlasy poslané poštou bude volební komise shromažďovat ještě další dva týdny.

V nejnovějším průzkumu veřejného mínění agentury Newspoll, který zveřejnil list The Australian, porazili opoziční labouristé Morrisonovu vládní koalici poměrem 53 ku 47 procentům hlasů

Scott Morrison, který je předsedou australské vlády od roku 2018, je oceňován za přijetí přísných opatření v boji s pandemií nemoci covid-19, včetně dlouhodobého uzavření australských hranic. Austrálie tak patří k zemím s nejnižším počtem úmrtí pacientů nakažených koronavirem.

Pandemie rovněž nezabránila australské ekonomice v silném růstu, který by měl podle předpokladů letos dosáhnout 4,25 procenta. Australanům ale dělají starosti zvyšující se ceny paliv, elektřiny a dalšího zboží. Opoziční vůdce Anthony Albanese v předvolební kampani označil rostoucí inflaci za důsledek špatného hospodaření Morrisonovy vlády.

Labouristé rovněž kritizují Morrisona za nezvládnutou bezpečnostní politiku, protože podle nich nechal Čínu rozšířit svou vojenskou přítomnost v regionu. Kritiky přišly poté, co Peking podepsal bezpečnostní dohodu s Šalamounovými ostrovy, které leží 2 000 kilometrů severovýchodně od Austrálie.

Klimatické změny patří v Austrálii, která v posledních letech čelí opakovaně rozsáhlým lesním požárům a záplavám, k tradičním volebním tématům. Obě hlavní strany se zavázaly k dosažení nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050, zároveň ale obě uskupení vyjádřila podporu těžbě uhlí, jehož je Austrálie druhým největším světovým exportérem. To by mohlo přimět voliče, kteří vnímají důležitost ochrany životního prostředí, odevzdat svůj hlas menším stranám, jako jsou například Zelení.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat