Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autobus se u Benátek zřítil z nadjezdu na trať, mrtvých jsou dvě desítky

Svět

  21:31aktualizováno  4. října 7:41
Dvě desítky mrtvých si vyžádala nehoda autobusu nedaleko italských Benátek. Podle italských médií šlo o linkový autobus, který se zřítil z nadúrovňové silnice na železniční trať. Starosta města Luigi Brugnaro hovořil o apokalyptické scéně. Další tucet lidí je zraněn. Na místě zasahovali záchranáři.

„Dnes večer nás zasáhla obrovská tragédie,“ napsal starosta Luigi Brugnaro na sociální síti X. „Apokalyptická scéna, nemám slov,“ dodal.

Podle agentury ANSA šlo o vůz přepravující turisty ubytované v benátském městském kempu. Mezi mrtvými jsou zahraniční turisté, zemřely nejméně dvě děti.

Podle webu listu La Repubblica vyjelo na místo mnoho sanitek. Úřady aktivovaly místní traumaplán pro závažné mimořádné události. Ten zahrnuje zpřístupnění všech nemocnic v okolí a mobilizaci personálu složek tamějšího záchranného systému.

Autobus s pohonem na plyn se ihned po dopadu vzňal, píše tisk. Některé z prvních nalezených obětí byly ohořelé.

Podle La Repubblica je 21 mrtvých, 12 zraněných a několik pohřešovaných.

Autobus se podle listu zřítil z výšky asi deseti metrů. Nehoda se stala těsně před 20:00 na nadjezdu spojovací silnice, která vede z Mestre směrem na dálnici A4.

Provoz na železniční trati mezi obcí Mestre a Benátkami byl kvůli nehodě přerušen.

Nejhlubší soustrast už na sociální síti X vyjádřila italská premiérka Giorgia Meloniová. Starosta Brugnaro vyhlásil ve městě smutek na památku obětí.

Úterní havárie je nejhorší svého druhu v Itálii od ledna 2017, kdy při nehodě autobusu s maďarskými školáky na dálnici u Verony na severu země zahynulo 18 lidí. Většina obětí zemřela při požáru, který autobus zachvátil po nárazu do svodidla a sloupu nadjezdu.

Přehled nejtragičtějších nehod autobusů v Evropě od roku 2013 (řazeno podle počtu obětí):

45 obětí - 23. listopadu 2021, Bulharsko

Při nehodě autobusu ze Severní Makedonie, který havaroval na dálnici na jihozápadě Bulharska, přišlo o život 45 lidí, včetně 12 dětí. Autobus po nehodě vzplál.

43 obětí - 23. října 2015, Francie

V jihozápadní Francii, asi 50 kilometrů východně od Bordeaux, se čelně srazily autobus s nákladním autem převážejícím dřevo. Po nehodě začala obě vozidla hořet, o život přišlo 40 důchodců, kteří jeli z nedaleké obce na jednodenní výlet k pobřeží, oba řidiči a malý syn šoféra nákladního vozu.

29 obětí - 17. dubna 2019, Portugalsko

Při nehodě turistického autobusu na portugalském ostrově Madeira zahynulo 29 německých turistů. Řidič autobusu v zatáčce v kopcovitém terénu ztratil kontrolu nad vozidlem, které vyjelo ze silnice a ve svahu se převrátilo na jeden z domů.

27 obětí - 3. května 2022, Ukrajina

Srážka cisterny převážející benzin s mikrobusem a autobusem v Rivnenské oblasti na severozápadě Ukrajiny si vyžádala 27 lidských životů.

24 obětí - 13. května 2017, Turecko

Při nehodě autobusu s tureckými občany blízko letoviska Marmaris na jihozápadě země zemřelo 24 lidí. Řidič ztratil kontrolu nad řízením a autobus sjel ze skály.

21 obětí - 23. ledna 2014, Turecko

Nehoda autobusu na lince z Istanbulu do Kayseri u města Pinarbasi nedaleko cílové stanice si vyžádala 21 obětí a dalších 26 osob bylo zraněno. Autobus dostal na zasněžené vozovce smyk a sjel ze silnice.

21 obětí - 3. října 2023, Itálie

Nehoda autobusu nedaleko italských Benátek. Autobus se zřítil z nadjezdu, uvedl starosta města podle italských médií. Podle agentury APA se autobus zřítil z nadúrovňové silnice na železniční trať.

18 obětí - 20. ledna 2017, Itálie

Při nehodě autobusu s maďarskými školáky na dálnici u Verony na severu Itálie zahynulo 18 lidí. Většina obětí zemřela při požáru, který autobus zachvátil po nárazu do svodidla a sloupu nadjezdu.

18 obětí - 3. července 2017, Německo

Srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 u Münchbergu si vyžádala 18 obětí a 30 zraněných. Autobus vezoucí seniory ze Saska začal po nárazu rychle hořet.

18 obětí - 25. srpna 2017, Rusko

Nehoda autobusu, který sjel v obci Volna na Tamaňském poloostrově na jihu Ruska do Černého moře, si vyžádala 18 životů. V autobuse cestovali dělníci, kteří jeli na stavbu mola.

17 obětí - 6. října 2017, Rusko

U města Pokrov východně od Moskvy narazil na přejezdu vlak do autobusu. Zemřelo 17 cestujících z autobusu.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...