Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ázerbájdžán je proti turecko-arménské dohodě, kvůli území

Svět

  15:48
BAKU/ANKARA/JEREVAN - Ázerbájdžán odsoudil sobotní dohodu o normalizaci turecko arménských vztahů s odůvodněním, že ještě nebyl vyřešen spor mezi ním a Arménií o Náhorní Karabach - Armény obývanou enklávu na ázerbájdžánském území. Předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan zase prohlásil, že arménské stažení z Náhorního Karabachu by napomohlo schválení sobotní dohody tureckým parlamentem. Ratifikace v Ankaře i v Jerevanu je podmínkou vstupu dohody v platnost.

Javier Solana, švýcarská ministryně zahraničí Micheline Calmy-Rey, francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, Hillary Clintonová a Sergej Lavrov sledují tureckého(velvo) a armánského ministra zahraničních věcí podepisující dohodu. foto: AFP

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že "normalizace vztahů mezi Tureckem a Arménií před stažením arménských sil z okupovaných ázerbájdžánských území je v rozporu se zájmy Ázerbájdžánu a vrhá stín na bratrské vztahy mezi Ázerbájdžánem a Tureckem". Ázerbájdžán podle prohlášení také soudí, že otevření turecko-arménské hranice, které dohoda předpokládá, "zpochybňuje architekturu míru a stabilitu v oblasti".

Náhorní Karabach je předmětem ostrého sporu mezi Armény a Ázerbájdžánci už od konce 80. let minulého století. Během ozbrojeného konfliktu v letech 1988-1994, který si údajně vyžádal 30.000 mrtvých, se Arméni z Náhorního Karabachu s podporou Arménie zmocnili kontroly nad tímto územím. To teď Ázerbájdžán považuje za okupované. Všechny pokusy o dosažení dohody mezi
oběma zeměmi byly neúspěšné.

V pozadí je otázka národnostní i náboženská - v Arménii převládá
křesťanství, v Ázerbájdžánu islám. Turecko je po této stránce i po stránce jazykové Ázerbájdžánu blízké a na znamení jeho podpory ve sporu o Náhorní Karabach také v roce 1993 přerušilo diplomatické styky s Arménií. S tou navíc vede desítky let dlouhý spor kvůli tureckým masakrům Arménů za první světové války.

Sobotní dohoda znamená v tomto ohledu významný posun. Turecký premiér Erdogan dnes ale upozornil, že o tom, zda bude dohoda
uplatněna, nebo ne, rozhodne parlament a že Turci nebudou na dohodu pohlížet příznivě, dokud se Arménie z ázerbájdžánského území nestáhne.

Dnešní turecký tisk dohodu většinou uvítal, ale upozornil, že na cestě k jejímu uplatnění je ještě na obou stranách mnoho překážek. "Všichni vědí, že schválení dohody v tureckém parlamentu je spojeno s dohodou s Arménií o budoucnosti Náhorního Karabachu," napsal list Radikal. Deník Ülkü Cakirözer zase soudí, že arménský parlament dohodu neschválí, jestli mu vláda "nedá záruky, že nebude oslabena teze o genocidě".

Arménie - a s ní i některé další země - považují za genocidu zmíněné vraždění Arménů za první světové války. Turecko označuje tehdejší oběti za oběti války a termín genocida odmítá. Obě strany se rozcházejí i v odhadech počtu mrtvých - podle Arménie jich bylo půldruhého milionu, podle Turecka 300.000 až 500.000.

Tento spor na poslední chvíli ohrozil i sobotní podpis dohody v Curychu a způsobil jeho tříhodinový odklad. Arménská strana měla totiž námitky proti formulacím prohlášení, které chtělo Turecko přednést po podpisu a které obsahovalo pasáž o někdejší tragédii. Spor urovnávala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která kvůli podpisu spolu s kolegy z Francie a z Ruska do Curychu přiletěla. Na roli USA při dosažení dohody dnes poukázal turecký nacionalistický list Yeni Cag, který dokument odmítl jako "vzdání se Arménii pod nátlakem Spojených států".

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...