Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Obránce Azovstalu bude soudit „mezinárodní“ tribunál v Doněcku

Více než 260 vojáků, mezi nimi i těžce zranění, bylo evakuováno z ocelárny Azovstal. Poslední pevnost ukrajinských bojovníků ve městě Mariupol, která byla týdny obléhána. (17. května 2022) foto: AP

Ukrajinští vojáci, kteří bránili ocelárny Azovstal v Mariupolu, budou v samozvané Doněcké lidové republice (DLR) postaveni před soud. Uvedl to šéf této separatistické proruské republiky Denis Pušilin. Ruské ministerstvo zahraničí následně nevyloučilo možnost výměny zajatců z Azovstalu za vlastní vojáky v ukrajinském zajetí.
  14:57

„Zajatci z Azovstalu jsou nyní drženi v Doněcké lidové republice. (...) V plánu je také organizace mezinárodního tribunálu na území republiky,“ uvedl Pušilin. Nespecifikoval přitom, jakým obviněním budou obránci čelit.

O mezinárodním tribunálu už dříve hovořila šéfka Ministerstva zahraničních věcí Doněcké lidové republiky (DPR) Natalia Nikonorová. Otázkou bylo, zda tribunál povede Rusko či donbaské republiky. Nikonorová nevyloučila možnost trestu smrti, který je součástí trestního zákoníku Doněcké lidové republiky.

Předseda Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Leonid Slutskij, jenž žádal uspořádání tribunálu s bojovníky z Azovstalu, vyzýval též k zrušení moratoria na trest smrti v Rusku. „Celý svět by měl vidět, že ukrajinští nacionalisté si zaslouží pouze popravu,“ pohrozil.

Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl poslední baštou ukrajinské obrany přístavního města. Moskva jeho dobytí oznámila v pátek, ukrajinští vojáci podle ní kapitulovali a 1 900 jich nyní je v ruském zajetí. Ruskojazyčný portál BBC připomněl, že britské zpravodajské služby počet zajatců odhadují na 1 700. Kyjev v souvislosti s azovstalskými obránci hovoří o splnění úkolu a evakuaci.

Většina budov  v Rusy okupovaném Mariupolu je silně poničená. (3. dubna 2023)

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko nevyloučil, že existuje možnost výměny zajatců z Azovstalu. „Připouštím každou možnost, která se nepříčí zdravému rozumu,“ uvedl podle Interfaxu Ruděnko na otázku, zda ruská diplomacie tuto konkrétní výměnu zvažuje. BBC píše, že stejnou otázku dostal i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, odpovědi se ale vyhnul.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dříve navrhla zákaz výměny zajatců z pluku Azov, jehož příslušníci z velké části mariupolské ocelárny bránili. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin řekl, že případné výměny by se neměly vztahovat na „nacistické zločince“.

Ruské vedení svou agresi na Ukrajině mimo jiné zdůvodňuje blíže nespecifikovanou „denacifikací“ Ukrajiny a za nacistický označuje také právě pluk Azov. Samotný pluk ale podobnou nálepku odmítá. U zrodu původně dobrovolnického Azova sice stály postavy ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény, podle některých analytiků se však jednotka od vstupu do oficiálních struktur národní gardy od radikálů výrazně očistila.

16. května 2022

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...