Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Obránce Azovstalu bude soudit „mezinárodní“ tribunál v Doněcku

Více než 260 vojáků, mezi nimi i těžce zranění, bylo evakuováno z ocelárny Azovstal. Poslední pevnost ukrajinských bojovníků ve městě Mariupol, která byla týdny obléhána. (17. května 2022) foto: AP

Ukrajinští vojáci, kteří bránili ocelárny Azovstal v Mariupolu, budou v samozvané Doněcké lidové republice (DLR) postaveni před soud. Uvedl to šéf této separatistické proruské republiky Denis Pušilin. Ruské ministerstvo zahraničí následně nevyloučilo možnost výměny zajatců z Azovstalu za vlastní vojáky v ukrajinském zajetí.
  14:57

„Zajatci z Azovstalu jsou nyní drženi v Doněcké lidové republice. (...) V plánu je také organizace mezinárodního tribunálu na území republiky,“ uvedl Pušilin. Nespecifikoval přitom, jakým obviněním budou obránci čelit.

O mezinárodním tribunálu už dříve hovořila šéfka Ministerstva zahraničních věcí Doněcké lidové republiky (DPR) Natalia Nikonorová. Otázkou bylo, zda tribunál povede Rusko či donbaské republiky. Nikonorová nevyloučila možnost trestu smrti, který je součástí trestního zákoníku Doněcké lidové republiky.

Předseda Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Leonid Slutskij, jenž žádal uspořádání tribunálu s bojovníky z Azovstalu, vyzýval též k zrušení moratoria na trest smrti v Rusku. „Celý svět by měl vidět, že ukrajinští nacionalisté si zaslouží pouze popravu,“ pohrozil.

Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl poslední baštou ukrajinské obrany přístavního města. Moskva jeho dobytí oznámila v pátek, ukrajinští vojáci podle ní kapitulovali a 1 900 jich nyní je v ruském zajetí. Ruskojazyčný portál BBC připomněl, že britské zpravodajské služby počet zajatců odhadují na 1 700. Kyjev v souvislosti s azovstalskými obránci hovoří o splnění úkolu a evakuaci.

Vojáci prochází kolem nového cedule s názvem města v barvách ruské vlajky u vjezdu do Mariupolu. (12. června 2022)

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko nevyloučil, že existuje možnost výměny zajatců z Azovstalu. „Připouštím každou možnost, která se nepříčí zdravému rozumu,“ uvedl podle Interfaxu Ruděnko na otázku, zda ruská diplomacie tuto konkrétní výměnu zvažuje. BBC píše, že stejnou otázku dostal i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, odpovědi se ale vyhnul.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dříve navrhla zákaz výměny zajatců z pluku Azov, jehož příslušníci z velké části mariupolské ocelárny bránili. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin řekl, že případné výměny by se neměly vztahovat na „nacistické zločince“.

Ruské vedení svou agresi na Ukrajině mimo jiné zdůvodňuje blíže nespecifikovanou „denacifikací“ Ukrajiny a za nacistický označuje také právě pluk Azov. Samotný pluk ale podobnou nálepku odmítá. U zrodu původně dobrovolnického Azova sice stály postavy ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény, podle některých analytiků se však jednotka od vstupu do oficiálních struktur národní gardy od radikálů výrazně očistila.

16. května 2022

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat