Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vypadalo to jako ohňostroj. Rusové spustili ohnivé peklo nad Bachmutem

Svět

  9:18aktualizováno  16:31
Ukrajinské ministerstvo obrany obvinilo Rusko z použití fosforové munice v obléhaném východoukrajinském městě Bachmut. Na videích je město osvětlené bíle hořícími plameny, nelze z nich však určit, kdy a kde byly záběry pořízeny. List Ukrajinska pravda napsal, že se může jednat o jiný druh zápalné munice, jejíž užití ve městech a jejich okolí mezinárodní právo rovněž zakazuje.

Použití dělostřelecké munice s bílým fosforem je považováno za válečný zločin. Vytváří rychle se šířící požáry, které lze těžko uhasit.

„Nedostatek dělostřeleckých granátů, ale více než dost fosforu,“ napsalo na Twitteru ukrajinské ministerstvo obrany. Příspěvek doplnilo o videa hořícího města, neuvedlo ale, kdy mělo k útoku dojít. Videa pocházejí z účtu hlásícího se k ukrajinským zvláštním jednotkám.

Ukrajinska pravda v sobotu citovala vojenské představitele, podle kterých „nepřítel použil fosforovou a zápalnou munici v Bachmutu ve snaze vymazat město z povrchu zemského“. Tato obvinění nelze nezávisle ověřit.

Rusko obvinění nekomentovalo. Kyjev Moskvu, která loni v únoru vydala pokyn k zahájení invaze na Ukrajinu, z použití fosforové munice obvinil už dříve. Rusko to v předchozích případech odmítlo.

Moskva se snaží Bachmut dostat pod kontrolu už několik měsíců, i přes jeho pochybnou strategickou hodnotu. Při bojích o město zahynuly tisíce ruských vojáků.

Zatímco někteří pozorovatelé se domnívají, že pro Moskvu už přestává být dobývání města prioritou, ukrajinské vedení je přesvědčeno, že Rusové se pokusí udělat ještě vše, co je v jejich silách, aby Bachmut dobyli do 9. května. Rusko tento den světí jako vzpomínku na vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

O tom, že ovládnutí Bachmutu už zřejmě není pro Moskvu takovou prioritou, přičemž se soustředí spíše na obranu proti očekávanému ukrajinskému protiútoku, spekuluje ve své pravidelné analýze americký Institut pro studium války (ISW).

Ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, která se na mnohaměsíčních bojích o Bachmut z velké části podílela, to podle institutu staví do potenciálně složité situace.

Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin v posledních dnech zveřejnil několik videí, v nichž tvrdil, že jeho skupina k 10. květnu od Bachmutu stáhne své jednotky do týlových táborů a pozice předá ruskému ministerstvu obrany. Znovu v nich také kritizoval vedení ruské armády i ministerstva obrany.

„Stahuji jednotky Wagnerovy skupiny z Bachmutu, protože při nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti,“ uvedl Prigožin v prohlášení, které je adresované náčelníkovi generálního štábu, ministrovi obrany, prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruskému lidu.

Prigožin prohlásil, že kvůli nedostatku munice se ztráty žoldnéřů každým dnem exponenciálně zvyšují. „Moji hoši nebudou v Bachmutu trpět zbytečné a neopodstatněné ztráty bez munice,“ pronesl na videu, které doprovází jeho písemné vyjádření.

ISW si všímá Prigožinova „hmatatelného zoufalství“ i „viditelného hněvu“ v jeho poselstvích, které podle něj naznačují, že ruské ministerstvo obrany „upozadilo Bachmut a přesunulo operační pozornost na bojišti jinam způsobem, který může vážně ohrozit schopnost Wagnerovy skupiny účinně působit.“

Změně priorit podle amerického institutu nasvědčuje i to, že ruské síly až na velmi omezené výjimky přestaly s útočnými akcemi na bojišti, což pravděpodobně ukazuje na „přechod do obrany“.

Za nejasné ISW považuje, jestli se Prigožin skutečně chce z Bachmutu stáhnout, nebo se jen svými prohlášeními snaží zvýšit tlak na ruské ministerstvo obrany, aby jeho skupině poskytovalo větší pomoc, především ve formě dělostřeleckých granátů.

Rusko se snaží východoukrajinský Bachmut obsadit už řadu měsíců. Ruská armáda za pomalý postup v Bachmutu platí velkou cenu. Za posledních pět měsíců války padlo podle Bílého domu v Donbasu 20 tisíc ruských vojáků, z toho polovinu tvoří právě Wagnerovci.

Autoři: ,