Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruská ofenziva u Bachmutu zřejmě vrcholí, míní američtí analytici

Ukrajinští vojenští zdravotníci evakuují zraněného vojáka z frontové linie u Bachmutu. (23. března 2023) foto: Profimedia.cz

Ruská ofenziva u Bachmutu zřejmě dosahuje vrcholu. V hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Připomíná, že vyvrcholení útoku neznamená konec bojů. Okupační armáda podle něj může pokračovat v častých a agresivních útocích.
  9:48

V souladu s posouzením amerických analytiků jsou i vyjádření ukrajinských a západních představitelů z uplynulého dne. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská ofenziva vázne a že ruské síly mohou přesunout svou pozornost k jiným úsekům fronty. „Situaci u Bachmutu se daří stabilizovat,“ řekl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj upozornil, že nedávný pokles počtu ruských útoků vyžaduje další analýzu.

Ruské síly podle něj za poslední den provedly u Bachmutu osmnáct pozemních útoků, zatímco dříve to bylo čtyřicet až padeást denně. Varoval ale, že přísun posil může tento trend zvrátit.

„Ruské síly mohou pokračovat v častých a agresivních útocích na Bachmut, i když ofenziva vyvrcholila s malým nebo žádným úspěchem,“ připomíná Institut pro studium války (ISW).

Podle jeho analytiků stále existuje nepříliš pravděpodobná možnost, že nasazení záloh regulérní ruské armády namísto oslabených sil žoldnéřské Wagnerovy skupiny povede k významnému postupu či nucenému stažení Ukrajinců z obléhaného města.

Ruské síly za poslední den pokračovaly v útocích na Bachmut a ve městě a jeho okolí dosáhly určitých územních zisků. Jejich postup byl zaznamenán ze severu a jihozápadu do centra města, které se snaží dobýt už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války.

ISW připomíná, že Ukrajina má navzdory tvrzení některých ruských zdrojů stále pod kontrolou silniční komunikace pro přísun posil a vybavení do Bachmutu.

Autoři: ,