Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Útoky u Bachmutu ochably. Rusko má „spotřebu“ tisíc vojáků na kilometr

Pohled na ukrajinské město Bachmut, kde se odehrávají jedny z nejtěžších bojů s ruskými jednotkami. (15. března 2023) foto: ČTK

Počet útoků v ukrajinském Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní výrazně poklesl, informoval ve své analýze americký Institut pro studium války (ISW). Ve městě zůstává méně než 3000 obyvatel, včetně 33 dětí, napsal list The Kyiv Independent s odvoláním na šéfa oblastní správy Pavla Kyrylenka. Bachmut je už dlouhé měsíce středobodem nejintenzivnějších bojů války.
  9:28

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin nedávno kritizoval ruské armádní velení kvůli nízkým přídělům munice a varoval, že pokud jeho žoldnéři budou nuceni se od Bachmutu stáhnout, celá ruská fronta se zhroutí. V pondělí nicméně uvedl, že již dostávají munice více.

Nyní Prigožin oznámil, že se Wagnerovcům podařilo dobýt jednu z vesnic vzdálenou devět kilometrů severozápadně od Bachmutu. To by mohlo naznačovat, že „Wagnerovy síly pravděpodobně provádějí oportunistické lokalizované útoky na osady severněji od Bachmutu, které jsou malé a dá se jich relativně snadněji zmocnit,“ uvedl ISW.

Podle britského vojenského experta Iana Stubbse přišlo Rusko u Bachmutu o velké množství vojáků. „Od května loňského roku bylo jen v oblasti kolem Bachmutu zabito a zraněno 20 až 30 tisíc příslušníků ruských sil i Wagnerových jednotek, což je obrovská ztráta lidských životů při územním postupu pouhých 25 kilometrů,“ uvedl Stubbs.

Ve městě stále zůstává kolem 3000 obyvatel. „Jsou tam lidé, kteří absolutně odmítají odejít,“ uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko s tím, že evakuace stále probíhají. Jak dodal, v Avdijivce, dalším městě Doněcké oblasti, ještě minulý týden zůstávalo 42 dětí, nyní jich je jen 13.

Ukrajinská armáda podle ranního hlášení generálního štábu odrazila za posledních 24 hodin 75 ruských útoků v pěti oblastech. Rusové i nadále pokračovali v útocích právě na Bachmut, Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske v Doněcké oblasti. Za poslední den Rusko vypálilo tři rakety a zasáhlo civilní infrastrukturu v Charkově, podniklo dalších 29 leteckých útoků a rovněž v 79 případech útočilo ze salvových raketometů.

Prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat