Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bagdádem otřásly výbuchy. Série atentátů si vyžádala 19 mrtvých

USA

  12:19
BAGDÁD - Nejméně 19 lidí v sobotu večer zabily v centru Bagdádu výbuchy dvou bomb nastražených v automobilech. Dalších nejméně 39 lidí bylo zraněno. Uvedly to místní úřady. Už v pátek si tři podobné atentáty v irácké metropoli vyžádaly dohromady 23 mrtvých. Ke všem uvedeným útokům se přihlásil Islámský stát.

Oběťmi útoku v Bagdádu byli nakupující a oslavující lidé. foto: Reuters

Policejní zdroj agentury AP řekl, že nálože nastražené ve dvou automobilech vybuchly v rušné čtvrti Karráda, kde je hodně restaurací, kaváren a obchodů se zmrzlinou. Oběťmi se stali hlavně lidé, kteří zde nakupovali a slavili. Mezi mrtvými byli i dva policisté. Jde o jeden z nejtragičtějších atentátů od začátku roku v Bagdádu.

Obyvatelé Bagdádu sledují místo činu z balkonů.
Obyvatelé Bagdádu u trosek automobilů, v nichž byly nastraženy výbušniny.

Radikálové z IS v pátek západně od severoiráckého města Mosulu rovněž povraždili více než 300 jezídů. V prohlášení, které vydala jezídská Strana pokroku, se uvádí, že stovky členů této etnicko-náboženské komunity ozbrojenci IS zmasakrovali v táboře ve městě Tal Afar. Údajně tam drží dalších kolem 1400 jezídů.

Za Islámský stát může absurdní invaze USA do Iráku, shodují se experti

Bojovníci z Islámského státu ovládli loni rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie a vyhlásili tam chalífát. Vedle místních vládních sil útočí na islámské radikály leteckými údery i zahraniční koalice v čele se Spojenými státy.

Autoři: ,