Z prohlášení není jasné, jaký soud a kdy toto rozhodnutí učinil, ale zřejmě jde o nejvyšší správní soud, který má jako jediný právo revidovat výnosy prezidenta.
Bandera a rozdělená UkrajinaStepan Bandera za druhé světové války bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Sovětskému svazu i za cenu spojenectví s nacistickým Německem. V západní části Ukrajiny je považován za hrdinu zatímco na východě, kde žije většina rusky hovořící populace, je to po vzoru Moskvy jednoznačně zloduch. Podle průzkumu z loňského podzimu je Bandera na západě země hrdinou pro 56 procent lidí, na východě jen pro devět. |
Národním hrdinou Ukrajiny prohlásil Banderu loni tehdejší prezident Juščenko, a to krátce před tím, než opustil prezidentský úřad, v němž ho nahradil Janukovyč. Svým rozhodnutím tehdy vyvolal hněv Ruska, které Banderu považuje za fašistu a zločince. Protestovali ale také Poláci, kteří Banderu viní z organizování masových vražd polských občanů, jakož i centrum Simona Wiesenthala, které Banderu činí odpovědným za smrt tisíců Židů.
Po druhé světové válce, když byli stoupenci Bandery poraženi Rudou armádou, se zbytky povstalců probíjely přes tehdejší Československo a Rakousko do americké zóny v obsazeném Německu. Američané Banderu Sovětům na rozdíl od mnoha řadových členů jeho armády nevydali. Bandera pak žil jako soukromník v Mnichově, kde byl v roce 1959 jako padesátiletý zavražděn agentem sovětské tajné služby KGB.
K tématu: |