Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barbados je republikou, královnu nahradila prezidentka. Slavnosti zádumčivě přihlížel princ Charles

Svět

  7:12aktualizováno  12:03
Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu v úterý nahradila Sandra Masonová jako vůbec prezidentka země v její historii. Tu si Barbadosané zvolili minulý měsíc, funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna. Slavnosti se zúčastnil také britský princ Charles. Spouštění královské standarty a vyhlášení republiky přihlížel zádumčivě, píše Reuters.

„Vytvoření této republiky je novým začátkem... z nejtemnějších dnů naší minulosti a otřesných zvěrstev otroctví, které navždy poskvrnilo naši historii, si lidé tohoto ostrova razili cestu s mimořádnou odvahou,“ prohlásil princ. Barbadosanům vyřídil vřelé pozdravy od své matky a zopakoval, že spolupráce jeho země s Barbadosem bude pokračovat i po změně konstituční monarchie na republiku.

Buckinghamský palác už dříve uvedl, že rozhodnutí Barbadosanů respektuje, ale za veřejnými prohlášeními zdůrazňujícími trvalé přátelství, se skrývají určité obavy, napsala BBC. Změna Barbadosu na republiku by mohla podnítit diskuzi o podobných změnách i v některých dalších bývalých britských koloniích či dominiích, kde je hlavou státu Alžběta II. a mezi něž patří Jamajka, Austrálie nebo Kanada. Podle deníku The Guardian změnu konstituční monarchie na republiku zvažuje Jamajka.

Během oslav barbadoská premiérka Mottleyová oznámila, že světově proslulá zpěvačka Rihanna, která se na Barbadosu narodila v roce 1988, bude vyhlášena národní hrdinkou Barbadosu. „Ať záříš dál jako diamant a děláš čest svému národu dílem i činy,“ vzkázala Mottleyová Rihanně s odkazem na její hit Diamonds.

„Mám obrovskou radost,“ svěřil se agentuře před slavnostním ceremoniálem obuvník Ras Binghi. Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před slavnostním ceremoniálem připouštěli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne.

„Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?“ uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická. A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. „Měli by nechat královnu Alžbětu jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou,“ nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Sean Williams.

„Nastal čas plně opustit naši koloniální minulost,“ uvedla už před časem Masonová a dodala, že přechod na republiku by neměl být vnímán jako odsouzení kohokoliv. Barbados se podle ní těší na pokračující vztah s britskou panovnicí. Dvaasedmdesátiletá Masonová byla od ledna 2018 až dosud generální guvernérkou ostrova. Vystudovaná právnička dříve působila coby soudkyně nebo jako velvyslankyně ve Venezuele, Kolumbii, Chile a v Brazílii.

Tato změna je do značné míry symbolická, jelikož Barbados je suverénním státem. Zároveň však podle ní zdůrazňuje rostoucí nezávislost v Karibiku, kde se nachází devět z 15 zemí, které uznávají britskou panovnici coby hlavu státu. 

Charles přiletěl na předávací ceremoniál jako zástupce královny, ale také v roli jejího nástupce v čele více než pěti desítek zemí Společenství (Commonwealth), jehož členem Barbados zůstává i po proměně z konstituční monarchie na republiku.

Královna Alžběta II. zažila podobnou situaci, kdy ji nahradil v čele státu prezident, naposledy v roce 1992 v případě ostrovního státu Mauricius. Karibik podobnou událost naposledy prožíval v 70. letech minulého století, kdy se republikami staly postupně Guyana, Trinidad a Tobago a později také Dominika.

Barbados se stal britskou kolonií v polovině 17. století. Záhy se stal důležitým exportérem cukru na anglický trh, přičemž byl rovněž ohniskem transatlantického obchodu s otroky. Dnešní populace čítající necelých 300 000 obyvatel je v drtivé většině afrického původu. Částečnou samosprávu získal v roce 1948 a v roce pak 1966 nezávislost. V čele státu zůstala formálně královna, kterou zastupoval generální guvernér. Úmysl změnit ústavu a učinit z konstituční monarchie republiku v čele s prezidentem oznámila barbadoská vláda loni v září, posléze krok schválil tamní parlament.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat