Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
20. března 2019 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bardotová označila obyvatele Réunionu za zdegerované. Vadí jí týrání a obětování zvířat

Bývalá filmová ikona a bojovnice za práva zvířat Briggite Bardotová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá filmová ikona a bojovnice za práva zvířat Briggite Bardotová | foto: Reuters

Paříž Nejvyšší představitel francouzského zámořského departementu Réunion podal ve středu trestní oznámení na herečku a známou bojovnici za práva zvířat Brigitte Bardotovou. Reagoval tak na dopis, ve kterém filmová ikona označila jeho ostrov za „posedlý démony“ a jeho obyvatele za „zdegenerované“.

Bardotová v dopise kritizovala to, jak lidé z Réunionu zacházejí se zvířaty, informovala dnes agentura AFP.

Bardotová poslala již v úterý svůj dopis nejen nejvyššímu představiteli ostrova, prefektovi Amaurymu de Saint-Quentinovi, ale i místním novinám. Obyvatelé ostrova v Indickém oceánu podle ní mají „stále geny divochů“ a se zvířaty zachází „barbarsky“.

Podle organizací bojujících za práva zvířat je týrání zvířat na Réunionu běžnou záležitostí. Vadí jim mimo jiné obětování zvířat v rámci náboženských rituálů místních obyvatel. Také Bardotová ve svém dopise pranýřovala „barbarské tradice“ obyvatel francouzského zámořského departementu.

Výrazy v dopise uráží obyvatele Réunionu

„Tento dopis obsahuje výrazy, které jsou ve vztahu k obyvatelům Réunionu urážlivé a rasistické,“ uvedl dnes v prohlášení prefekt de Saint-Quentin. Dopis ovšem nepobouřil jen nejvyššího představitele ostrova, právní kroky hodlá podniknout také řada dalších místních politiků a nejméně dvě nevládní organizace, které bojují proti rasismu.

„Rasismus nemá místo ve výměně názorů,“ reagovala francouzská ministryně pro zámořská území Annick Girardinová, která oznámila, že se hodlá připojit k žalobě, kterou podal réunionský prefekt. Za opovrženíhodná označil slova Bardotové i předseda francouzského Národního shromáždění Richard Ferrand.

Nadace Brigitte Bardotové, která se věnuje ochraně zvířat, dnes uvedla, že dopis byl hereččinou soukromou iniciativou.

Čtyřiaosmdesátiletá hvězda filmů 50. a 60. let, která byla sexuálním symbolem své doby, je dlouhodobě známa jako bojovnice za práva zvířat. V minulosti kritizovala například držení zvířat v zajetí či používání kožešin v módním průmyslu. V rodné Francii vegetariánka přezdívaná svými fanoušky BB prosadila například zákon o milosrdnějším způsobu zabíjení na jatkách.

Známá je Bardotová i svými názory blízkými krajní pravici. Soudy ji v minulosti už pětkrát potrestaly za podněcování k rasové nesnášenlivosti a diskriminaci islámské víry.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...