13. ledna 2012 20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Barma propustila dvě stovky politických vězňů

Hillary Clintonová a Su Ťij | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová a Su Ťij | foto: Reuters

RANGÚN Barmské úřady propustily z vězení asi 200 prominentních politických aktivistů a vůdců etnických menšin. Jde o součást nynější prezidentské amnestie, od října již třetí, v jejímž rámci by mělo opustit věznice 651 odsouzenců.

Americký prezident Barack Obama propouštění vězňů uvítal a ministryně zahraničí Hillary Clintonová oznámila, že USA jsou připraveny si s Barmou vyměnit velvyslance a obnovit tak regulérní diplomatické vztahy.

Obama v prohlášení nicméně uvedl, že ještě zbývá barmské vládě splnit řadu podmínek pro "splnění tužeb barmského lidu". Zároveň slíbil, že USA se budou dál zasazovat o pokračování liberalizace poměrů v zemi. Podle Clintonové je krok barmského vedení další přelomovou událostí.

Z domácího vězení by měl být propuštěn také bývalý předseda vlády z let 2003 a 2004 generálporučík Kchin Ňjun. Patřil k nejliberálnějším politikům barmské vojenské junty a jako jediný z nejvyšších představitelů podporoval dialog s vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij, která byla z domácího vězení propuštěna před více než rokem. Kchin Ňjun byl v roce 2005 odsouzen ke 44 letům podmíněně za korupci.

Amnestie je podmínkou pro zrušení sankcí

Současná amnestie zahrnuje i mnoho disidentů, což potvrzuje uvolňování poměrů v zemi, která má od loňska civilní vládu, i když je ve skutečnosti stále ovládána silnou armádou. Svoboda politických vězňů je jednou z podmínek západních zemí pro uvolnění sankcí namířených proti režimu.

ČTĚTE TAKÉ:

Z vězení byl propuštěn i Min Kou Nain, který patří mezi nejznámější barmské disidenty. Tento vůdce studentských protestů z konce 80. let byl zatčen po "šafránové revoluci", pokojných protestech brutálně potlačených v roce 2007. Odsouzen byl ke dvěma dlouhodobým trestům.

Na svobodě se v rámci amnestie ocitl i vůdce etnických Šanů Kchun Tchun U, jenž by jinak asi z vězení nevyšel vzhledem k 93letému trestu. S Šany už začátkem prosince vláda uzavřela předběžné příměří.

Za mřížemi je stále 1500 politických vězňů

Počátkem ledna barmský režim schválil účast opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij v doplňovacích volbách do parlamentu chystaných na 1. dubna. Kandidovat bude i samotná Su Ťij.

NLD dnes propouštění politických vězňů označila za "pozitivní signál".

Nicméně za mřížemi je v Barmě podle různých odhadů až 1500 vězňů svědomí, přičemž kolem 600 z nich jsou stoupenci NLD.

Vláda prezidenta Thein Seina kromě zahájení politického dialogu s opoziční Národní ligou pro demokracii (NLD) jedná také s povstaleckými etnickými skupinami. Kromě Šanů uzavřela příměří také s Kareny.

Zahájila však reformy i v jiných oblastech - legalizovala odborovou činnost a uvolnila restrikce svobody projevu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!