Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pence ostře zkritizoval Su Ťij kvůli Rohingům. Rozumíme své zemi lépe než jiní, odpověděla mu

Svět

  12:14
SINGAPUR - Americký viceprezident Mike Pence při středečním setkání s barmskou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij ostře kritizoval barmskou vládu za její postoj k otázce pronásledovaného muslimského etnika Rohingů. Kvůli násilnostem uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše od loňského srpna 700 000 Rohingů.

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij (vlevo) při setkání s americkým viceprezidentem Mikem Pencem v rámci summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru. foto: ČTK

Su Ťij kritiku odmítla s tím, že barmská vláda rozumí své zemi lépe než ostatní státy. Pence rovněž nositelku Nobelovy ceny Su Ťij vyzval k propuštění dvou barmských novinářů pracujících pro agenturu Reuters, kteří si odpykávají sedmiletý trest za neoprávněné držení tajných státních dokumentů.

Pence se ve středu sešel se Su Ťij na okraj summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru. Někdejší disidentka a uznávaná bojovnice za demokracii Su Ťij, jež v době vlády vojenské junty v Barmě strávila asi 16 let v domácím vězení, čelí v poslední době silné mezinárodní kritice kvůli tomu, že přehlíží násilnosti páchané barmskou armádou na Rohinzích v barmském Arakanském státě.

Indický premiér Naréndra Módí (v černém křesle vlevo) při setkání s americkým...
Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij (vlevo) při setkání s americkým...

„Násilí a pronásledování ze strany barmské armády a skupin domobrany, které vyhnaly 700 000 Rohingů z Barmy, je neomluvitelné,“ prohlásil Pence. Rohingové, kteří v důsledku armádního tažení uprchli ze svých domovů, nyní žijí v uprchlických táborech v Bangladéši. Barma a Bangladéš se dohodly na postupném návratu běženců zpět na barmské území; proces repatriace má být zahájen ve čtvrtek. Americký viceprezident při setkání se Su Ťij uvedl, že by rád slyšel, jakým způsobem Barma dobrovolný návrat Rohingů zajistí.

O násilnostech na Rohinzích, které OSN již dříve označila za etnickou čistku, psali i dva barmští novináři pracující pro agenturu Reuters Ťjo Sou U a Wa Lone. V září byli barmským soudem odsouzeni k sedmiletému trestu vězení. Pence ve středu barmské vůdkyni Su Ťij řekl, že miliony Američanů vnímají zatčení a odsouzení reportérů agentury Reuters jako „hluboce znepokojující záležitosti. Připomněl, že Spojené státy kladou velký důraz na svobodu a nezávislosti médií, a opakovaně Su Ťij vyzval k omilostnění žurnalistů.

Kritizuje i Malajsie

Podobně ostré kritiky si Su Ťij vyslechla v Singapuru již v úterý od malajsijského premiéra Mahathira Mohamada, který jí řekl, že by jako bývalá politická vězeňkyně měla lépe rozumět lidskému utrpení. Zacházení s Rohingy v Barmě označil za „neospravedlnitelné“.

Su Ťij ale veškeré kritiky odmítla. „My rozumíme své zemi lépe než kterákoli jiná země. Jsem si jistá, že byste řekl totéž... že rozumíte své vlastní zemi lépe než kdokoli jiný,“ odpověděla barmská vůdkyně na středeční slova amerického viceprezidenta Pence.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v úterý apelovala na Bangladéš, aby zastavil plán repatriace první skupiny 2200 rohingských uprchlíků z Barmy, protože jejich životy mohou být na barmském území „vážně ohroženy“. Bacheletová uvedla, že stále dostává zprávy o porušování lidských práv v barmském Arakanském státě, „včetně obvinění z vražd, mizení lidí a svévolného zatýkání“.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat