Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Barroso pomáhá propuštěným

Svět

  16:51
BRUSEL - Šéf Evropské komise José Barroso fandí liberálním změnám v ekonomice, potřebuje ale umlčet kritiku ochranářských zemí jako Francie nebo Německa. Tak by se dal přeložit návrh komise zřídit speciální fond, z něhož by se platila pomoc regionům postiženým bankrotem významné firmy.

José Barroso foto: AFP

Barroso včera představil iniciativu jako příspěvek komise do blížící se debaty lídrů unie na summitu v Londýně příští týden.

Peníze ze zmíněného fondu by se měly použít na pomoc oblastem, které neuspěly tváří v tvář levnější mimoevropské konkurenci, a tamní firmy musejí masivně propouštět - odtud název Fond adaptace na globalizaci. S původním návrhem přišel už minulý tým Romana Prodiho a Barrosova komise ho nyní oživila.

Impulsem se stala nedávná kritika francouzské vlády na adresu Bruselu, že není schopen zasáhnout, když významná soukromá firma těžící z výhod vnitřního trhu unie pošle tisíce lidí do fronty na úřadu práce. Příkladem bylo oznámení společnosti Hewlett Packard, která se rozhodla přenést výrobu do asijských států a plánuje kvůli tomu propustit v Německu 1500 lidí a ve Francii přes 1200.

Barroso proto přispěchal s ochranným polštářem pro potenciální nezaměstnané: jejich kursy, přeškolování či umístění do jiných firem by se mělo zaplatit z nového fondu unie, aby tito lidé dostali novou šanci a nezatěžovali sociální systém domovského státu. Přesná kritéria udělení evropské dotace a také to, kolik peněz by bylo ročně k dispozici, zatím není známo -členské země musí nejprve se zřízením fondu souhlasit, protože by jej ze svých rozpočtů financovaly.

Barrosovy návrhy

zhruba 60% peněz z fondů EU by měly státy použít k podpoře konkurenceschopnosti regionů

unie by měla zřídit nový fond s miliardou eur na financování přeškolování lidí propuštěných kvůli globalizaci

 během nového rozpočtového cyklu by se měla provést zevrubná změna financování unie; komise by svůj návrh představila na začátku roku 2009

rozvojová pomoc unie se má stát normální částí rozpočtu

Jisté je jen to, že globalizační balíček by stál mimo evropský rozpočet podobně jako fond solidarity, z něhož se platí pomoc státům postiženým živelní pohromou.

Evropská komise už dříve zmínila, že by v novém fondu mohla být ročně jedna miliarda eur, spekuluje se však i o dvoumístném čísle. K uvolnění peněz by zřejmě došlo ve chvíli, kdy by propouštění nad určitý počet lidí hrozilo v několika státech najednou a navíc v regionech, které už tak bojují s vysokou nezaměstnaností.

Rozpočet na mrtvém bodě
Návrh na zřízení fondu je jedním z několika nápadů, které Barroso adresoval evropským politikům ve snaze oživit debatu o novém evropském rozpočtu. Ten po krachu červnového summitu zatím zůstal na mrtvém bodě. Britové coby předsedající stát pracují na nové verzi, kterou chtějí zveřejnit během listopadu.

Evropská komise se přiklání k záměru Británie investovat víc do vzdělání a moderních technologií a seškrtat dotování evropských farmářů. Zároveň si ale nepřeje snižování celkových výdajů unie. Barroso zopakoval, že poslední návrh Lucemburčanů zastavit výdaje na 1,06 % hrubého národního důchodu unie považuje za nedostatečný.

Autor: