Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorsko pošle na hranici s Českem víc policistů, zvýší počty kontrol

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MNICHOV Bavorsko letos chystá výrazně více přepadových kontrol u hranic s Českou republikou. Dnešnímu vydání deníku Die Welt to řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, podle něhož největší německá spolková země chce tímto způsobem zakročit proti přeshraniční kriminalitě a proti mezinárodně působícím zločineckým skupinám. Důkladné kontroly českých řidičů ve třicetikilometrovém pásmu za bavorskou hranicí byly přitom v minulosti terčem ostré kritiky Prahy.

"Zejména mezinárodně působící bandy a cestující skupiny pachatelů i v Bavorsku pro své kriminální rejdy stále více využívají svobodu sjednocené Evropy," uvedl Herrmann. Boj proti přeshraniční kriminalitě označil za hlavní úkol bavorské policie v letošním roce. "Uděláme všechno pro to, abychom mezinárodně působícím kriminálníkům a pašeráckým bandám zarazili kšefty," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Herrmann chce výrazně zintenzivnit praxi takzvaných závojových pátrání, kdy policisté - běžně v civilu a v civilních autech - kontrolují namátkově vytipovaná vozidla a osoby v třicetikilometrovém pásu u bavorsko-české hranice. Sázet chce bavorský ministr také na ještě užší spolupráci s německou celostátní policií, s celníky i s českými policisty.

Za častější kontroly mohou i drogy

Důvodem četnějších kontrol je podle Herrmanna mimo jiné "zaplavování" Bavorska pervitinem, který se do Německa dostává často právě z Česka. Podle úřadů připadá 81 procent všech německých zadržení pašovaného pervitinu, v Německu zvaného crystal meth, na Bavorsko a Sasko, tedy na spolkové země sousedící s Českem. V Sasku loni pervitin zachytili v 1526 případech, což je podle Die Welt nárůst o 127 procent oproti roku 2012. V Bavorsku to bylo 1292 případů, což je meziroční nárůst o 25 procent.

Pokud jde o množství zabavené drogy, tak policisté a celníci v Sasku loni podle listu zadrželi 14,3 kilogramu pervitinu, tedy o 22 procent více než v roce 2012. V Bavorsku to na začátku prosince 2013 podle ministerstva vnitra bylo už 34 kilogramů. Za celých předchozí rok přitom v sítích bavorských policistů skončilo 23 kilogramů této rychle návykové látky.

Boj proti přeshraniční kriminalitě

V největší německé spolkové zemi loni také přibylo případů pašování lidí a stoupl počet krádeží aut, která v minulosti opakovaně mizela za hranicemi. Častější byla také vloupání do bytů. Podle Die Welt představí Herrmann podrobnosti ke svému konceptu boje proti přeshraniční kriminalitě 3. ledna v bavorském Schwandorfu.

Namátkové kontroly u svých východních hranic zavedlo Německo poté, co na konci roku 2007 sousední Česko a Polsko spolu s dalšími unijními nováčky vstoupily do schengenského prostoru Evropské unie, v němž se na vnitřních hranicích mezi státy neprovádějí klasické hraniční prohlídky.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....